AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri
İndir

Yeni karantina önlemleri petrol üzerinde baskı oluşturuyor!

20 Temmuz 2021

Pazartesi günkü işlem seansı petrol piyasası için kara bir gün oldu. Brent ham petrol fiyatları geçen yıl Eylül ayından bu yana en güçlü günlük düşüşü göstererek %7’den fazla düştü. Dün en düşük fiyatı seansın açılış fiyatı olan 73.23$’a karşı varil başına 67.83$ oldu.

Piyasa katılımcıları, delta koronavirüsünün yayılmasının küresel ekonomik toparlanmayı yavaşlatacağından korkarak petrol satıyor. Özellikle İngiltere gibi aşılama oranlarının yüksek olduğu ülkeler de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde Covid-19 vaka sayılarının artması, yatırımcıları önümüzdeki aylarda ekonomik büyüme beklentilerini düşürmeye zorladı. Traderlar ayrıca, dünyadaki kötüleşen epidemiyolojik durumun, uluslararası uçuşlarda kısıtlamaların yanı sıra tekrarlanan kilitlenmelere yol açmasından da korkuyor. Başka bir deyişle, küresel petrol piyasası, 2020’de petrol fiyatlarında eşi görülmemiş bir çöküşe neden olan bir talep düşüşüyle yeniden tehdit ediliyor.

Bununla birlikte Suudi Arabistan, kotaları artırmayı kabul ederek BAE ile bir uzlaşmaya vardı. Aylık artışın yıl sonuna kadar üretime günlük toplam 2 milyon varil ekleyeceğini belirtmekte fayda var. Pazar günü, ittifak ayrıca Mayıs 2022’de yürürlüğe girecek olan enerji anlaşmasına katılanlar için temel üretim seviyelerini ayarlamaya karar verdi. İlgili ülkelere, fiili petrol üretimlerini taban çizgisine göre artırmalarında yardımcı olacaklar. OPEC, BAE’nin taban seviyesinin günde yaklaşık 332 bin varil artırılacağını belirtti. Suudi Arabistan ve Rusya’da baz seviyeleri günlük 500 bin varil artırılacak. Genel olarak, baz günde 1.6 milyon varilden fazla artırılacak, bu da OPEC+ ülkelerinin uzun vadede daha önce tartışılandan daha fazla petrol üreteceği anlamına geliyor. Traderlar, düşen küresel talebin mevcut risklerinin arka planına karşı enerji anlaşmasına katılanlardan ek arzın petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturabileceğine ve Brent fiyatının varil başına 65 dolara düşmesine neden olabileceğine inanıyor.

Brent SellStop 69.00 TP 65.00 SL 70.10

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.