AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

ABD para birimi alınır mi?

03 Şubat 2022

Bu hafta ABD doları alıcıları için oldukça iyi gidiyor. Dolar endeksi (DXY) son zamanlardaki kayıplarının bir kısmını karşılayıp 93,50’ye yükseldi.

ABD para birimi, ABD borsasındaki satışlarla desteklenmeye devam ediyor. Teknoloji hisse senetlerin yükselişi daha önce piyasa yükseliş rallisine tetikleyici olup bugün piyasanın çöküşüne sebep oldu.

ABD ile Çin arasındaki jeopolitik gerilimlerin artması da doların güçlenmesine destek oluyor. Donald Trump, Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, Çin ile bağlarını ciddi şekilde koparmayı düşündüğünü ve dış kaynaklı işleri ABD’ye iade etme planları olmadığını söyledi. Dünyanın önde gelen iki gücü arasındaki ticaret çatışmasının uzun yıllardır devam ettiğini, taraflar arasındaki temel anlaşmazlıkların teknoloji, güvenlik ve işle ilgili olduğunu hatırlayın. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Salı günü, ABD tarafının Huawei Technologies ve Tencent Holdings gibi Çinli şirketlerin ulusal güvenliğe yönelik tehditleri yönündeki suçlamalarına yanıt olarak küresel veri güvenliği standartları belirleme planlarını açıkladı.

Yerel istatistikler dolar alıcılarını destekliyor. ABD istihdam eğilimlerini izleyen endeks, istihdam toparlanmanın devam etmesi nedeniyle Ağustos ayında üst üste dördüncü aydır yükseldi. Konferans Kurulu tarafından Salı günü yayınlanan rapora göre, Ağustos ayında istihdam eğilimleri endeksi, Temmuz ayındaki 51,37’ye karşı 52,55 puan oldu.

Dolar endeksin bir başka hareketi, yatırımcıların önümüzdeki hafta Fed toplantısının sonuçların tepkisine ve ABD Kongresi tarafından Temsilciler Meclisi’nin ki tatillerin ardından 15 Eylül’de çalışmaya başlayacak yeni mali teşvik tedbirlerinin tartışılmasına bağlıdır. Her iki durumda konu ekonominin ek canlanmasından ibaret olursa, dolar tekrar düşebilir.

DXY SellLimit 93.80 SL 94.30 TP 91.90

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz