AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

ALARM – Petrol: bu bir dönüş noktası mı?

10 Mart 2022

Petrol piyasası Perşembe günü piyasasında aktif olarak düşüyor. Brent tipi ham petrol, günde % 3.7 değer kaybetti ve 40.76 $ ‘dan 39.20 $’ a yükseldi.

Piyasa duyarlılığındaki değişimin nedeni, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ikinci koronavirüs dalgasıyla ilgili endişelerin yanı sıra Fed’in gelecek yıl Amerikan ekonomisi için beklentilerinin son derece belirsiz kaldığı yönündeki yorumlarıydı. Florida, Teksas ve Kaliforniya’daki Johns Hopkins Üniversitesi’ne göre, enfekte olmuş insan sayısı tekrar arttı ve ikinci bir salgın dalgası hakkında yeni korkulara yol açtı.

Petrol satışları Çarşamba günü ABD Enerji Bakanlığı Enerji Bilgi İdaresi’nden (ÇED) açıklanan verilerle de sonuçlandı. Özellikle Enerji Bilgi İdaresi, 5 Haziran tarihinde sona eren haftada petrol rezervlerinin 5,7 milyon varil büyüdüğünü açıkladı. S&P Global Platts’taki analistlere göre yapılan bir araştırmaya göre 3,2 milyon varil azalma bekleniyordu. Bir gün önce, Amerikan Petrol Enstitüsü (API) 8,4 milyon varil rezervinde bir artış olduğunu açıkladı. ABD Enerji Bakanlığı’nın raporu, WTI tedarik merkezi olan Cushing’deki toplam petrol rezervinin 2,3 milyon varil azaldığını da gösterdi. Petrol stokları 900 bin varil arttı. 1,6 milyon varil damıtık rezervi. Bir S&P Global Platts araştırmasına göre, benzin stoklarının 300 bin varil büyümesi ve damıtılmış stokların 1,5 milyon varil artması bekleniyordu.

Salı gününün erken saatlerinde Brent, Mart ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve direnç varil başına 43 dolardı. Petrol fiyatları, arz ve talebin temel göstergelerinin arka planında değil, hisse senetleri gibi riskli varlıklardan sonra yükseldi. Bu arada, analistler ve traderlar fiyatın büyümesinin çok hızlı olduğundan korkuyorlar. Buna ek olarak, artan petrol fiyatlarının ortasında ABD üretiminin beklenenden daha hızlı toparlanma olasılığı artmaktadır. Buna karşılık, Amerikan petrol üreticilerinin yükselen kotasyonlara hızlı tepkisi, yükselen fiyatlar potansiyelini sınırlayabilir veya hatta yerel trendde bir değişikliğe yol açabilir. Birçok piyasa katılımcısı, fiyat trendinde böyle bir değişikliğin çoktan başladığını varsayar.

Brent SellStop 38.80 TP 35.10 SL 39.80

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsinize