AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Altın 1800$ seviyeyi hedefliyor!

09 Mart 2022

Bu hafta altın alıcılar için oldukça başarılı. Son üç gün içinde, XAUUSD çifti troy ons başına %0.45 ile 1.790 $ arttı ve maksimum 8 yıl güncelledi. Çarşamba günü altın fiyatının düşmesine rağmen, hala 1800 doların üzerindeki hareket potansiyelini koruyor.

Piyasa katılımcıları, koronavirüs enfeksiyonu salgını ve negatif güncel faiz oranları nedeniyle savunma varlıklarına bahis yaparak altın almaya devam ediyor. Şu anda güncel tahvil faizleri, yani enflasyon için ayarlanan ABD Hazine getirileri sıfırın altında. Şu anda piyasada yatırımcıların tahvillerine sahip oldukları gerçeğini ödemek zorunda kaldıkları bir durum var. Sonuç olarak, altın daha cazip bir sığınak varlığı haline geliyor ve enflasyonist risklere karşı korunmanın daha ucuz bir yolu haline geliyor.

Bugün, yatırımcılar, Merkez Bankalarının bu yılın başından beri koronavirüs pandemisinin etkilerini azaltmak için başvurdukları benzeri görülmemiş parasal teşvik önlemlerinin mantıklı bir sonucu olarak, dünyadaki potansiyel enflasyona giderek daha fazla dikkat ediyorlar. Son üç ay içinde, ECB ve Fed tek başına dünya ekonomisine 5 trilyon dolardan fazla enjekte etti. Bu tahminleri göz önüne alındığında, trader’ların para arzındaki büyümenin enflasyon ve bölgesel döviz kurları üzerindeki etkisinden korkmaları şaşırtıcı değildir. 10 yıllık ABD Hazine bonolarındaki güncel getiri ile geçmişte altın arasındaki ters ilişkinin en güvenilir korelasyon olduğunu belirtmek gerekir. Uzmanlar böyle bir bağımlılığın yakın gelecekte de devam edeceğine inanıyor.

Altın için ek destek, küresel ekonomik toparlanmanın zamanlamasına ilişkin önceki tahminleri silebilecek olan yeni COVID-19 salgınları hakkında rahatsız edici haberler vererek de sağlanmaktadır. ABD’de, koronavirüs bulaşmış yaklaşık 40 bin kişi günlük olarak tespit edilmektedir. ABD’li bulaşıcı hastalık uzmanı Anthony Fauci, Senato’da, insanlar maske takma ve sosyal mesafe önlemlerine uyma taleplerini görmezden gelmeye devam ederse, bu sayının günde 100 bine ulaşabileceğini söyledi. Bununla birlikte, altındaki uzun pozisyonlar bir öncelik olmaya devam etmektedir.

XAUUSD BuyLimit 1760 TP 1810 SL 1745

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz