AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Altın: Satın almak için bir düzeltme!

07 Mart 2022

Altın, bu haftanın rekorunun sahibi. Bir gün önce, XAUUSD çifti ons başına 1945$’a ulaşarak tarihi en yüksek seviyesini kırdı. Bugün altın fiyatı 1981$’ da yeni bir yüksek seviyeye ulaştı, ardından 1950$’ın altında bir düzeltme gösterdi. Altın fiyatları arka arkaya yedinci gün yükseldi ki Şubat ayından itibaren yükselişin en uzun süresidir. Son 30 gün içinde altın, yaklaşık % 9.0 ve yıl başından beri % 27 arttarak 2020 yılın en iyi yatırımlardan biri oldu.

Altın, küresel ekonomi için azalan makroekonomik beklentiler, düşen faiz oranları, ABD ve Çin arasındaki artan gerilimler ve zayıflayan dolar ile desteklenmeye devam ediyor. Doların düşmesinin ABD para birimindeki değerli metalleri alıcılar için daha erişilebilir hale getirdiğini hatırlatmak gerekir. ABD para biriminin değerini diğer altı para birimine göre izleyen dolar endeksi Pazartesi günü düşmeye devam etti ve Temmuz ayı sonunda son on yılın en büyük aylık düşüşünü gösterebilir.

Küresel ekonominin görünümü hakkındaki yatırımcı endişeleri, ABD ve diğer ülkelerdeki koronavirüs vakalarının sayısındaki artışla daha da artmaktadır. Dünya çapında enfekte kişilerin sayısı 16 milyonu aştı ve ABD yetkilileri sakinlerini pandeminin yayılmasını yavaşlatan sosyal mesafe kurallarına uymaya çağırıyor.

Altındaki artış ABD Hazinelerinin gerçek getirilerindeki düşüşle de kolaylaştırıldı. Merkez bankaları tarafından daha düşük faiz oranlarının arka planına düşen enflasyon beklentilerine uyum sağladıktan sonra tahvil getirilerinden ve koronavirüs pandemisinin ekonomik etkisini azaltmak için tasarlanmış teşvik önlemlerinden bahsediyoruz. 10 yıllık TIPS’teki getiri geçen hafta en düşük seviyesi olan % -0.90’a düştü. Piyasa katılımcıları, ABD’deki koronavirüs vakalarının yakın zamanda yeniden canlanması Federal Rezerv’i daha teşvik edici para politikası uygulamaya başlamaya teşvik ederse % -1 kadar düşebileceğini kabul ediyor. Bununla birlikte, yatırımcıların tahvillerine sahip oldukları gerçeğini ödemek zorunda kaldıklarında piyasada zaten bir durum gelişmiştir. Sonuç olarak, altın daha güvenli bir varlık haline geliyor ve enflasyonist risklere karşı korunmanın daha ucuz bir yolu olmaya başlıyor. Bu arka plana karşı, altın büyümesi iyi bir şekilde devam edebilir.

XAUUSD BuyLimit 1880 TP 1950 SL 1865

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz