AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Altın yükselecek!

09 Mart 2022

Geçen hafta altının fiyatı 1800$’lık psikolojik çubuğu aştı ve 9 yılın maksimum seviyesini 1818.09$’da güncellendi. Bu işareti test ettikten sonra, girişimin satıcılara geçmesine rağmen, düzeltme dinamiklerinin uzun olması pek olası değildir. Piyasa katılımcıları, XAUUSD’nin büyümesinin her an devam edebileceğini ciddi şekilde itiraf ediyor.
2008 mali krizinden sonra, altın fiyatlarının dinamiklerinin büyük ölçüde enflasyondan korunan 10 yıllık hazine bonolarının getiri yoluna bağlı olduğunu belirtmek gerekir. Geçen hafta, 10 yaşındaki bonoların verimliliği 7 yılın en düşük seviyesi olan %-0.78’e ulaştı ve sonuçta negatif bölgeye çıktı. Altın fiyatları bu arka plana karşı yükseldi. Bu dinamikler, garantili kârlılık getirmeyen spekülatif altının, diğer varlıklar garantili karlılıklarını kaybettiklerinde daha cazip hale gelmesiyle açıklanabilir.

Şu anda gerçek şu ki, mevcut önemli mali destekle bile, küresel ekonomik toparlanma durgun. Ve bu, koronavirüse karşı bir aşı geliştirilmesindeki olası sorunları ve bunların finansal piyasalar için sonuçlarını dikkate almadan bile. Ayrıca, dünya merkez bankalarının başvurmak zorunda kaldıkları devasa nakit enjeksiyonlarının, küresel enflasyonu hızlandıracak, bu da hazine bonolarının gerçek getirisini daha da etkileyecek ve altın yatırımının çekiciliğini artıracak.

2020’nin ilk yarısında altın döviz fonlarına fon girişi rekor seviyedeydi. Goldman Sachs analistlerine göre, gelişmiş ülkelerdeki kurumsal yatırımcılar çoğunlukla altına yatırım yaptılar ve gelişmekte olan ekonomilerden gelen talep azdı. Ancak, bu yılın ilerleyen saatlerinde, tüketici talebindeki iyileşme dinamikleri nedeniyle gelişmekte olan piyasalarda altına olan ilgi artabilir. Her şeyden önce, artan altın fiyatları için başka bir tetikleyici olabilecek Çin’den gelen talep artışından bahsediyoruz.

XAUUSD BuyStop 1800 TP 1820 SL 1794

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz