Avustralya Doları üzerinden nasıl para kazanılır?

02 Mart 2020

Bu hafta Avustralya Doları’na dikkat etmenizi öneririz. Pazartesi günü Asya seansında, AUDUSD paritesi geçen Cuma gününden sonra ılımlı bir şekilde toparlanıyor ve 10 yılın en düşük seviyesini 0.6432’de güncelledi.

Avustralya para birimi için yerel destek, Avustralya’da yayınlanmış makroekonomik istatistiklerle sağlanırken, ABD doları ABD para politikasının potansiyel olarak hafifletilmesi nedeniyle baskısı altındadır. Böylece, Avustralya’nın Commonwealth Bank’tan imalat sektöründeki PMI şubat ayında 49,6 puandan 50,2 puana yükseldi. Aynı zamanda AiG’den imalat sektöründeki PMI şubat ayında 45,4’ten 44,3 puana geriledi. TD Menkul Kıymetler’den gelen enflasyon verileri de negatif çıktı. Şubat ayında fiyatlar Ocak ayında bir önceki aya göre% 0,3 artarak% 0,1 düştü. Genel makroekonomik arka plan hala Avustralya makroekonomik ortamında daha fazla bozulma olasılığına işaret etmektedir. Piyasa katılımcıları, 3 Mart’ta yapılan bir toplantıda, Avustralya Merkez Bankası’nın temel faiz oranını 25 baz puan düşürerek% 0,75’ten% 0,5’e ineceğini düşünüyor. Buna ek olarak, düzenleyici Nisan ayında başka bir oran indirimine gidebilir. Bu önlemler, orman yangınlarının ve koronavirüs salgınının neden olduğu öngörülen ekonomik düşüşün etkilerini azaltmak için gereklidir.

Çin’den gelen kötü veriler AUDUSD üzerinde baskı oluşturabilir ve bu da viral enfeksiyonun Çin ve ötesine yayılmasının olumsuz sonuçlarını gösterebilir. Daha önce yayınlanan verilere göre, üretimdeki Caixin PMI Şubat ayında keskin bir düşüşle 51,1’den 40,3’e geriledi ve bu da 45,7 puanlık piyasa beklentilerinden daha kötü olduğu ortaya çıktı. Çin’in Avustralya’nın ana ticaret ortağı olduğu düşünüldüğünde, kaçınılmaz olarak Avustralya için benzer sorunlara yol açacaktır. Yukarıdakileri göz önünde bulundurarak, AUDUSD paritesinde “kısa” pozisyonlar için önceliği korumanızı öneririz.

AUDUSD SellLimit 0.6590 TP 0.6410 SL 0.6640