AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Brent 20 dolara kadar düşüş görecek mi? AMarkets analitik

10 Mart 2022

Brent tipi ham petrol baskı altında kalmaktadır. Pazartesi günü Brent bir gap ile açıldıktan sonra % 1.7 düştü ve varil başına 26.39 $ ‘dan işlem gördü. Alıcılar, riskli varlıkların büyümesi için elverişsiz kalan temel arka planın değişmezliği nedeniyle hiçbir şekilde girişimi ele geçirememektedir.

Petrol fiyatları, dünyanın birçok ülkesinde ticari faaliyetler üzerindeki önemli kısıtlamaların yanı sıra Suudi Arabistan ve Rusya’da artan üretim tehdidi nedeniyle düşüyor ve bu da birlikte enerji pazarında daha uzun bir düşüş olasılığını artırdı. Suudi Arabistan arifesinde Mayıs ayından bu yana petrol ihracatını günde 600 bin varil daha artırmayı planladığını açıkladı. Bu ifadeler sadece piyasa katılımcılarının Moskova ve Riyad’ın enerji anlaşması kapsamındaki önceki anlaşmalara geri dönme girişiminde bulunmadıkları yönündeki korkularını doğruladı. Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında petrol piyasasının sorunlarıyla ilgili bir telefon görüşmesi de fiyat desteği konusunda ilerleme kaydetmedi. ABD’nin Rusya ve Suudi Arabistan arasındaki fiyat savaşının ABD şeyl sektörü için yıkıcı sonuçları olabileceğinden endişe duyduğundan, konuşmanın Amerikan tarafı tarafından başlatıldığını hatırlayın.

Bank of America analistlerine göre, 2. çeyrekte küresel petrol talebi günde 12 milyon varil azalmalı – bu, tüm zamanların en güçlü düşüşü. Kilit petrol üretim bölgelerinin üretimi artırma planlarını da dikkate alırsak, petrol fiyatları önümüzdeki aylarda varil başına 20 doların altına düşme riski taşıyor. Goldman Sachs ayrıca hidrokarbon talebindeki düşüş için bir tahmin sunarken, buna göre düşüş günde 26 milyon varil veya mevcut küresel tüketimin% 25’i olabilir. Beklenen arz fazlası o kadar önemlidir ki, Mayıs ve Haziran Brent petrol vadeli işlem sözleşmeleri arasındaki fiyat farkı son mali krizden bu yana maksimuma yükselmiştir.

Koronavirüs patlaması, endüstriyel durgunluğun ve küresel durgunluğun ana nedeni olan pazarı çok etkilediğinden, pandemik yayılımın lokalize olabilene kadar durumun değişmesi olası değildir. Bu arka plana karşı Brent, baskı altında kalma riskini daha da ileriye taşımaktadır.

Brent SellStop 26.60 TP 24.20 SL 27.20

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.