AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Brent: Buy veya Sell mi?

10 Mart 2022

Brent ham petrolü bugün oldukça dalgalı. Perşembe işlemlerden sonra varil başına 30 dolara yaklaşıyor. Son iki gün boyunca yatırımcılar birkaç kez varil başına 31,50 doların üzerinde bir destek bulmaya çalıştılar, ancak girişimler başarısız oldu, bu da satıcıların hala önemli güce sahip olduğunu gösteriyor.

Dün, günün sonunda petrol fiyatlarının düşmesine rağmen, piyasanın çoğu yükseliş yönünde idi. Bloomberg’e göre OPEC’in fiili lideri Suudi Arabistan, yatırımcılar için petrol fiyatlarını artırdı. Özellikle, Suudi Arabistan’ın devlete ait en büyük petrol şirketi Aramco, Haziran ayı Asya’ya petrol tedarik fiyatlarını 1.4$’dan 6.5$’a yükseltti. Piyasa oyuncuları, Suudi Arabistan’ın Rusya ile fiyat savaşı durumundan çıkma arzusunun ilk işaretlerini gördü, bunlardan biri Asya ve Avrupalı ortaklara verilen petrol konusunda benzeri görülmemiş indirimler. Petrolle ilgili diğer haberler ABD’nin Suudi Arabistan’daki askeri varlığını azaltmayı düşündüğünü belirten Wall Street Journal’dan geldi. Ayrıca ABD, geçen yıl Suudi petrol tesislerine yapılan saldırılardan sonra Krallığa gönderilen tüm personeli tahliye etmeyi planlıyor.

Petrolün düşmesi faktörlerine gelince, Fed yetkililerinin ABD’nin ekonomik büyümesine ilişkin kötümser tahminleri, fiyatlar üzerindeki baskıyı sağladı. Perşembe günü Fed’in bölgesel bankalarının üç cumhurbaşkanı, bazı devletler koronavirüs nedeniyle karantina önlemlerini zaten sert biçimde almaya başlamış olsalar bile ekonomik aktivitede hızlı bir iyileşme beklemediklerini söyledi. Buna ek olarak, raporlar ayrıca bazı OPEC ülkelerinin üretimi azaltmakta zorlanabilecekleri düşük fiyatlara yol açmış ve bu da OPEC ++ anlaşmasının uygulanmasıyla ilgili endişeleri artırmıştır. Küresel ekonominin salgının etkilerinden henüz yeni çıkmaya başladığı göz önüne alındığında, ülkeler karantina önlemlerini ve sınırları kaldırmaya başlayana kadar petrol talebi düşük seviye de kalacaktır.

Brent SellStop 29.40 TP 27.00 SL 29.90

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsinize