AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Brent: Düşüş beklenir mi?

10 Mart 2022

Brent tipi ham petrol Perşembe günü varil başına 41.43 $ ‘a geriledi. Teklif artışı, karantina tedbirlerinin devam eden kaldırılması ve OPEC ülkeleri ve Rusya dahil kartel müttefikleri tarafından üretimde rekor bir düşüş ile desteklenmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde petrol üretiminde de bir düşüş gözlenmektedir. Enerji Bakanlığı’nın Enerji Bilgi İdaresi (ÇED) verileri Çarşamba günü yayınlanan ABD petrol üretiminde günde 10,5 milyon varile düşüş gösterirken, bu yılın başında günlük 13 milyon varilin üzerinde rekor seviyeye ulaştı. Aynı zamanda, Amerika Birleşik Devletleri’nde 6-12 Haziran dönemi ticari petrol rezervleri 1,2 milyon varil artarak 539,3 milyon varile yükseldi ve 1982’den bu yana gözlem tarihinde rekor bir rekor kırdı. Böylece, petrol rezervleri bu yılın ortalama 5 yıllık değerinden % 15 daha yüksekti. Wall Street Journal tarafından ankete katılan analistler, hisse senetlerinin 900.000 varil artmasını bekliyorlardı.

OPEC İzleme Komitesi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Mayıs ayında üretimi azaltma taahhütlerinin % 87 oranında yerine getirildiğini söyledi. Komite, üretimi azaltma anlaşmasının Temmuz sonuna kadar geçerli olacağını ve koşulları tam olarak karşılamayan ülkelerin, Temmuz ayında daha da büyük bir düşüşle düşüş eksikliğini telafi etmek zorunda kalacağını doğruladı. Buna rağmen, birçok trader, son fiyat artışının zemininde, önümüzdeki ay anlaşmanın yerine getirilme yüzdesinin Mayıs ayına göre daha düşük olabileceğinden emindir. Ayrıca, talep ile ilgili endişeler de geçerliliğini korumaktadır. Johns Hopkins Üniversitesi’ne göre, geçtiğimiz hafta 12’den fazla ABD eyaleti, bir önceki haftaya göre teyit edilmiş vakalarda hızlandırılmış bir büyüme kaydetti.

Epidemiyolojik durumun bozulması, yeni bir virüs salgınının Çin yetkililerini okulları askıya almaya ve ticari uçuşları iptal etmeye zorladığı Çin’de de gözlenmektedir. Yatırımcılar, enfekte insan sayısındaki artışın ülkedeki tüketici faaliyetlerini zayıflatacağından ve ekonomik iyileşmeyi yavaşlatacağından endişe duyuyorlar. Bu nedenle, mevcut piyasa durumu, arzları düşüren alıcılar ile talebin düşmesinden korkan satıcılar arasındaki bir “savaş çekişine” çok benzemektedir. Bazı trader’ların hafta sonu pozisyonlarını transfer etmek istemeyebileceği göz önüne alındığında, anlaşmaların düzeltilmesinin, satıcıların inisiyatifi tekrar ele geçirme şansını artıracağı muhtemeldir.

Brent SellStop 41.50 TP 40.00 SL 42.10

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz