AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Brent Ham Petrol 45 Dolar Hedefliyor!

07 Mart 2022

Brent ham petrolü Pazartesi günü % 1.1 artışla varil başına 43.83 $ seviyesine yükseldi. Petrol fiyatları, Euro Bölgesi ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki PMI endeksi ile ilgili oldukça iyi raporların yayınlanmasının ardından talebin daha da iyileşmesi yönündeki umutları desteklemeye devam ediyor.

Veriler, ABD’deki imalat faaliyetinin Temmuz ayında yükseldiğini ve sektörün hala toparlanma yolunda olduğunu gösterdi. Özellikle, Tedarik Yönetimi Enstitüsü’nün satın alma müdürleri endeksi, Haziran ayında sabitlenmiş 52.6 puan karşısında Temmuz ayında 54.2 puana yükseldi. Ekonomistler 53.8 tahmin ediyorlardı. Endeks 50’nin üzerindeki seviye aktivite artışını gösterir. Markit Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) Haziran ayında 49.8’den Temmuz ayında 50.9’a yükseldi. Raporlama döneminde faaliyetteki hafif artış, üretimdeki ilk artıştan ve beş aydaki yeni siparişlerden kaynaklanmıştır. Bu da iç piyasadaki yüksek talepten kaynaklanmıştır. Para bloğunun imalat sektöründe de benzer bir ilerleme kaydedilmiştir. IHS Markit, Avro Bölgesi’nin PMI seviyesini 51.1’lik ön tahminden 51.8’e yükseltti. Haziran ayında endeks 47.4 oldu. ABD’deki ticari faaliyetlerde olduğu gibi, Avro Bölgesi PMI değerleri 50’nin üzerinde bir önceki aya göre sanayi büyümesini göstermektedir.

Talepte daha fazla iyileşme düşüncesi Pazartesi günü ABD’de bir aydaki minimum günlük artış olan yaklaşık 47 bin yeni koronavirüs enfeksiyonu vakasının kaydedildiğine dair raporlarla da desteklendi. Bu haber arka planı, OPEC ülkeleri ve Rusya’nın petrol üretimindeki artıştan korkuyor ve bu da daha önce belirlenen toplam üretim kotalarını yavaş yavaş terk ediyor. Petrol piyasası için bir sonraki önemli olay, Çarşamba günü yayınlanacak olan ABD petrol rezervlerindeki değişikliklerle ilgili veriler olacak. Rezervlerde başka bir düşüş olması durumunda, Brent kotasyonları varil başına 45 $ direncini test edebilir.

Brent BuyLimit 43.50 TP 45.50 SL 43.10

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz