AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Brent Petrol: yükseliş veya düşüş?

07 Mart 2022

Brent ham petrolü Pazartesi günü 43.15 dolara ulaştı. Kotalar, dünyadaki kötüleşen epidemiyolojik duruma rağmen pozitif bölgede kalmayı başardı ve trader’ları küresel ekonomik büyüme beklentilerinden korkmaya zorladı.

Pandemiden teyit edilen ölüm sayısı 606 bini aştı, ABD 140 binden fazla vaka sayısı ile bu göstergede ilk sırada yer aldı. Kuzey Carolina, Louisiana ve Kentucky Pazar günü rekor sayıda enfeksiyon bildirirken, Florida’danın yedi günlük ortalama sayısı yaklaşık 12 bindi.

Fiyatlar, virüsün patlak vermesinin olumsuz sonuçlarını sınırlamak için AB ve ABD’den yeni teşvik tedbirleri beklentileri ile desteklenebilir. Avrupa Birliği liderleri, bugün 5 günlük müzakerelerden sonra, bloğun en çok etkilenen ülkeleri için 750 milyar Euro’luk bir yardım paketinden ödün verdi. ABD’li milletvekilleri de bu hafta ise döndükten sonra ek ekonomik kurtarma görüşmeleri yapacaklar. Temmuz sonunda yaklaşık 25 milyon Amerikalı’nın federal işsizlik maaşı kapsamında haftada 600 dolar almayı bırakabileceğini hatırlayın. Bu da tüketici harcamalarındaki iyileşmeyi baltalamakla tehdit ediyor.

Daha önce, petrol fiyatları OPEC + ülkelerinin 1 Ağustos’tan itibaren petrol üretimini artırma kararı ile baskı altındaydı ve enerji paktındaki genel azalmayı Temmuz ayında günde 9.7 milyon varile karşı 7.7 milyona çıkardı. Uzmanlar, fiyatlarda son zamanlarda görülen artışın zemininde, üretimdeki gerçek artışın daha önemli olabileceğine inanıyor. Dolayısıyla, talebin nispeten kırılgan bir toparlanma ile birleştiğinde ilave arzın daha fazla fiyat artışını engelleme veya yeni bir satış dalgası tetikleme riski vardır. Aşağıya doğru dinamiklerin katalizörü yarın ABD petrol rezervlerindeki değişikliklere ilişkin raporu da olabilir. ABD’de rezervlerde veya petrol üretiminde bir artış olması durumunda Brent, baskı altında olma riskini tekrar dile getiriyor.

Brent SellLimit 43.50 TP 41.50 SL 44.10

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz