Brent: Satışlar önemli mi?

14 Şubat 2020

Brent tipi ham petrol, ticaret seansını varil başına 56.41 $ ‘dan hafif bir artı ile sonlandırdı. Art arda üçüncü seansta büyüme devam ediyor. Piyasa katılımcıları, Çin koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasındaki artışa rağmen “siyah altın” satın alıyor. Daha önce, salgın düşüşü umutları, ölüm sayısındaki sıçramaya ilişkin veriler ve hastalığın saptanması için yeni metodolojinin kullanılması nedeniyle enfeksiyon vakalarının sayısında keskin bir artışla zayıfladı.

Enfeksiyonun yayılma oranı göz önüne alındığında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) danışmanı Ira Longini, dünya sakinlerinin üçte ikisinin yeni COVID-19 koronavirüs ile enfekte olabileceği görüşünü dile getirdi. Uzmana göre, tahmininde, enfekte olmuş her bir kişinin virüsü başka bir iki veya üç kişiye aktardığı istatistiksel verilerden ilerliyor. Salgın, küresel ekonomik büyümeyi ve hammadde talebini olumsuz etkilediği için Brent tipi ham petrolün hala azaltma potansiyeli var. IEA Perşembe günü 2011’den bu yana artan petrol talebi tahminini en aza indirerek bir virüs salgınıyla ilişkilendirdi. Ajans, 2020 yılında petrol talebinin günde 825 bin varil artacağını tahmin ediyor. Bu rakam önceki tahminlerden 365 bin varil daha az.

Enerji Bilgi İdaresi’nin ardından OPEC’te petrol talebi tahmini de azaldı. Şubat ayında yapılan bir toplantıda OPEC + teknik komitesi, mevcut üretim düşüşünün bu yıl sonuna kadar uzatılmasını önerdi. Bakanlık düzeyinde enerji paktı katılımcılarının bir sonraki toplantısı 5 ve 6 Mart’ta Viyana’da yapılacak. Bu arada, herhangi bir zamanda girişim yine satıcıların tarafında olabilir.

Brent SellStop 56.10 TP 53.10 SL 56.80