Bu hafta petrolden ne beklenir?

10 Şubat 2020

Brent tipi ham petrol Cuma günü kapanışta düştü ve günü varil başına 54,49 dolardan kapattı. Alıcıların girişimi tekrar tekrar satıcılardan almaya çalıştıklarını belirtmek gerekir, ancak koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasının küresel ekonomik büyüme oranı üzerindeki devam eden aşırı olumsuz etkisi nedeniyle girişimler başarısız olmuştur.

Geçen hafta, Çin’in petrol talebi günde 3 milyon varil azaldı ve bu da toplam ham tüketimin% 20’sine denk geliyor. Böyle önemli bir düşüş, trader’ları, uzun vadeli büyümenin ana itici güçlerinden birini, yani ÇHC’nin istikrarlı tüketimini kaybeden tüm “siyah altın” pazarının beklentilerini yeniden düşünmeye zorladı. Piyasa katılımcıları, pnömoni salgınının Çin’in GSYİH üzerinde önemli bir baskı yaratacağına inanıyor. Özellikle, S&P Global Ratings’in tahminlerine göre, Çin’in 2020’deki büyüme oranı% 5’e düşecek.

Petrol fiyatlarındaki keskin düşüş, yıl başından bu yana yaklaşık% 20 kaybetti, OPEC + ülkelerini tüm hidrokarbon piyasasında fiyat durumunu dengelemek için ek önlemler alma olasılığını düşünmeye zorladı. Geçen hafta, OPEC + teknik komitesi bir acil durum toplantısı düzenledi ve ardından enerji paktındaki katılımcıların üretimi günde 600 bin varil daha azaltmasını önerdi. Nihai karar, toplantısı 5-6 Mart tarihlerinde yapılacak OPEC + enerji bakanları düzeyinde verilecek. Teknik komitenin teklifinin Rusya Federasyonu’nda coşkuyla kabul edilmediğini belirtmek gerekir. Rusya Enerji Bakanı Cuma günü yaptığı açıklamada, “durumu analiz etmek için daha fazla zamana ve üretimde daha önemli bir azalmanın uygulanabilirliğine” dedi. Yukarıdakiler göz önüne alındığında, mevcut aşamada piyasada petrol talebindeki düşüşe dayanabilecek bir “temel” yoktur. Başka bir deyişle, Brent’teki düşüş devam edecek.

Brent SellStop 54.20 TP 51.50 SL 54.90