AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Buffett de artık petrol büyümesine inanmıyor!

10 Mart 2022

Pazartesi günü petrol alıcıları için oldukça başarılı geçti. Günün sonunda Brent ham petrolü %7,7 oranında toparlanarak günü varil başına 27,83 $ ‘a kapattı. Kotasyonlar, dünyanın çeşitli bölgelerindeki karantina önlemlerinin yumuşamasıyla birlikte piyasa duyarlılığındaki genel bir iyileşme ile desteklenmiş ve bu da piyasaya geri dönen hidrokarbon talebindeki erken toparlanmayı umuyordu.

Petrol fiyatlarındaki artış, ABD Başkanlık İdaresi Donald Trump’ın üst düzey yetkilileri tarafından, Pekin’in bu yılın başlarında bir ticaret anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerine uyması halinde ABD’nin Çin’i ekonomik olarak cezalandırma niyetinde olmadığı yönündeki yorumlardan da kaynaklandı. Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Matthew Pottinger ve Maliye Bakanı Stephen Mnuchin’in ifadelerinin son günlerde Washington ve Pekin arasındaki dikenlerin arka planına karşı yapıldığını belirtmek gerekir. Özellikle, geçen hafta Trump, Çin’i bir koronavirüs yaratmakla suçlayarak Çin mallarına ek görevler koymakla tehdit etti. Retorik yumuşamasına rağmen, ülkeler arasındaki ilişkiler gerginliğini koruyor. Ticaret anlaşmasının kilit müzakerecilerinden biri olan Mnuchin, Fox Business News ile yaptığı röportajda Çin’in uymaması durumunda önemli sonuçların olacağını söyledi.

Havacılık şirketlerinin çalışmalarının restorasyonunu engelleyen dünyadaki tüm karantina önlemlerinin tamamen ortadan kalkmasına kadar zayıf petrol talebi sorununun pazarda kalacağını belirtmek gerekir. Pazar günü finansal holding şirketinin ABD havacılık sektöründeki tüm hisselerini sattığını söyleyen Berkshire Hathaway ve milyarder Warren Buffett’in yönetim kurulu başkanı da bunun yakın gelecekte olabileceğine inanmadı. CNBC’ye göre, Berkshire’ın Aralık ayında havacılık varlıkları 4 milyar dolardan fazla değere sahipti ve Birleşik (UAL), Amerikan (AAL), Güneybatı (LUV) ve Delta Havayolları (DAL) pozisyonlarını içeriyordu.

Yarın, traderlara ABD petrol rezervlerindeki değişiklikler hakkında bilgi verilecek. Rezervler 10 milyon varilden fazla artarsa, petrol talebinin olmaması sorunu da petrol depolama tesislerinin tam olarak doldurulmasını artıracaktır. Bu arka plana karşı, petrolun düşüş devam edebilir.

Brent SellStop 27,70 TP 24,90 SL 28,30

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.e