AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Bugün petrol için önemli bir gün!

10 Mart 2022

Petrol toparlanmaya devam ediyor. Pazartesi günü WTI ham petrolü% 6.2 artarak günü varil başına 32.35 $ ‘a kapattı. Daha önce olduğu gibi fiyatlar COVID-19 salgınının yayılmasını engellemek için kullanılan karantina önlemlerinin yumuşaması ve yeni enerji paktının yükümlülüklerine uyan kilit petrol üreten bölgelerin çabaları nedeniyle petrol arzında bir düşüş ile artan talep ile desteklenmeye devam ediyor.

OPEC + ülkelerinin anlaşması 1 Mayıs’ta yürürlüğe girdi, buna göre ittifak ülkeleri üretimi günde 9,7 milyon varil azaltmayı kabul etti. Anlaşmalara göre, Rusya ve Suudi Arabistan petrol üretimini günde 2,5 milyon varil olmak üzere eşit paylarla azaltmayı taahhüt ettiler. Anlaşma iki yıl için tasarlandı, ancak Temmuz’dan Aralık 2020’ye kadar, azaltma hacmi günde 7,7 milyon varile ve Ocak 2021’den Nisan 2022 – 5,8 milyon varil başına azaltılacak. Yatırımcıların iyimserliği Suudi Arabistan, BAE ve Kuveyt’in Haziran ayında üretimi günde 1,2 milyon varil daha da azaltma niyetiyle de destekleniyor.

Alıcılar tarafında ve devletlerde üretim azalmıştır. Baker Hughes tarafından Cuma günü yayınlanan verilere göre, ABD’de geçtiğimiz hafta aktif petrol platformlarının sayısı 34 adet azalarak 258’e düştü. Böylece, Mart ayının sonundan bu yana toplam makine sayısı %60 azaldı ve bu göstergedeki en büyük düşüşü gösterdi.

Bugün piyasa katılımcıları, piyasa kapanışından sonra gerçekleşecek olan Haziran sözleşmelerinin sona ermesini bekliyor olacaklar. 20 Nisan’da denenen Mayıs WTI petrol sözleşmelerinin 1983’ten bu yana ilk kez negatif bölgede sona erdiğini ve varil başına -37,63 $ ‘dan kapandığını hatırlayın. Petrol vadelileri, sona erdikten sonra teslimat futures’ları kategorisine taşındığından, alıcı malları fiziksel olarak kabul etmelidir. Ve Mayıs ayında, çok fazla teklifin ortasında boş depolama alanı olmadığı için hiçbir yer yoktu. Depoların fazla stoklanması sorunu göz önüne alındığında, bugünün sonuna kadar WTI teklifleri tekrar agresif satışlarla karşılaşabilir.

WTI SellStop 30.80 TP 26.10 SL 31.80

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsinize