AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Dolar Endeksi Ne Olacak?

03 Şubat 2022

Çarşamba günü Dolar endeksi (DXY) toparlanma dinamiklerini koruyarak günü 94.40 seviyesinde kapattı. Piyasa katılımcıları, doların güçlenmesini, dünyadaki koronavirüs ile kötüleşen durum karşısında savunma varlıklarına yönelik artan taleple iki ayın en yüksek seviyesiyle ilişkilendiriyor.

Son raporlar, koronavirüs enfeksiyonundaki toparlanmanın Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Asya’daki hizmet sektörünü olumsuz etkilediğini gösteriyor. IHS Markit endeksleri, dünya ekonomisi için 3. çeyreğin sonunun talihsiz olduğunu gösterdi. Makroekonomik istatistikler ve küresel ekonomik iyileşmenin hızı, halka açık bir COVID-19 aşısı mevcut olana kadar küresel GSYİH’nın kriz öncesi seviyelere dönme olasılığının düşük olduğunu gösteriyor.

Dolar, Kongrenin yeni bir mali teşvik paketi üzerinde anlaşmaya varmasındaki gecikmeyle de destekleniyor. Daha önce, ABD Temsilciler Meclisi, hükümete 11 Aralık’a kadar finansman sağlayacak ve önümüzdeki Perşembe günü bütçe sona erdikten sonra çalışmalarının kısmen askıya alınmasını önleyecek kısa vadeli bir harcama tasarısını kabul etti. Bu hafta, ABD’li milletvekillerinin odak noktası, ikinci bir kurtarma paketi için uzlaşmaya varmak yerine, Ruth Bader Ginsburg’un ölümünün ardından ABD Yüksek Mahkemesindeki boş pozisyonu doldurmaktı. Kongre’ye konuşan Fed Başkanı Jerome Powell, yeni mali teşvikin Amerikan ekonomisi için kritik önem taşıdığını belirtti. Çünkü merkez bankasının hedeflerine, yani güçlü bir işgücü piyasası ve yıllık % 2’lik enflasyona hızlı bir şekilde ulaşmasına olanak sağlayacağını yineledi.
Kongre’de Powell’ın son konuşması bugün 17:00’de yapılacak. Bu konuşmadan yeni bir şey beklenmiyor, ancak yasa koyuculara yeni mali teşvik önlemlerinin benimsenmesi için acele etmeleri için yapılan bir çağrı, USD (DXY) endeksinin daha fazla toparlanmasını durdurmak için yeterli olabilir. Her durumda, yatırımcılar endeksin 95.00’ın üzerinde olamayacağına inanıyor.

DXY SellStop 94.20 SL 94.80 TP 92.10

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz