AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Dolar mali olarak Frank’tan daha mı karlı?

10 Mart 2022

USDCHF çifti, dördüncü gün toparlanma dinamiklerini üst üste tutar. Saat 12: 00’de ABD para birimi frangı karşısında 0.9675 seviyesinden işlem görerek günün açılışından bu yana %0.23 oranında değer kazandı. Piyasa katılımcıları, doların sadece yerel inisiyatifi sürdürmekle kalmayıp aynı zamanda pariteyi parite alanına geri döndürme şansına sahip olduğuna inanıyor.

Bugün yatırımcıların odak noktası, ABD’de saat 15: 30’da yayınlanacak olan işsizlik ödeneği başvuruları konusundaki rapor yayınlayacak. Şu anda yatırımcılar koronavirüs enfeksiyonunun büyüme hızı üzerindeki etkisini değerlendirmenin mümkün olduğu ekonominin durumunun tüm göstergelerini dikkate almaya çalışıyorlar. Avrupa ve ABD’den arifesinde yayınlanan makroekonomik istatistikler, bu bölgelerin imalat sektörlerindeki ticari faaliyetlerde oldukça beklenen bir yavaşlamaya işaret ediyor. Örneğin, Mart ayında SVME’nin İsviçre’deki ticari faaliyet endeksi 49,5’ten 43,7 puana düştü. Aynı dönemde ABD imalat sektöründeki ISM iş faaliyet endeksi 50,1’den 49,1 puana geriledi. Analistler 45 puana keskin bir düşüş bekliyordu.

Yatırımcılar, ABD ekonomisindeki keskin yavaşlamanın yanı sıra, ABD’nin koronavirüs salgınının yeni merkez üssü haline gelmesi nedeniyle işsizlikte önemli bir artıştan ciddi şekilde korkuyor. Şu anda eyaletlerde 216.722 dava kaydedildi. ABD Cümhürbaşkanı Donald Trump’a göre, ölüm sayısındaki zirve, sosyal mesafeye yönelik sert önlemlere rağmen önümüzdeki iki hafta içinde gerçekleşecek. Bu ifadelere dayanarak, çok yakın bir gelecekte, küresel piyasaların, dolar ve frangı gibi koruyucu varlıklar lehine riskten kaçan başka bir yatırımcı dalgası ile karşılaşabileceği varsayılabilir. Aralarındaki en önemli fark, İsviçre Merkez Bankası’nın ulusal para biriminin daha da değerlenmesini önlemek için agresif döviz müdahaleleri yürütme niyetinde olmasıdır. Fed böyle planları belirtmedi. Böylece, en yüksek likit varlığa sahip olan dolar, artan koruma talebi zemininde de destek alabilir. Sadece bugün, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başvurularla ilgili başarısız rapor, frangı da dahil olmak üzere ABD para biriminin büyümesi için ek bir katalizör rolü için çok uygundur.

USDCHF BuyLimit 0,9650 TP 0,9880 SL 0,9590

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.