AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Dolar neden düşecek?

07 Mart 2022

Bu hafta USD (DXY) endeksinin dinamiklerine dikkat etmenizi öneririz. Pazartesi günü Amerikan para birimi endeksi büyüyor ve 93.56’dan işlem görüyor, ancak yerel toparlanmaya rağmen dolar hala düşüş potansiyelini koruyor.

Temmuz’un sonunda, ABD doları son 10 yılın en kötü ayını gösterdi ve değerinin yaklaşık % 5’ini kaybetti. Dolar satışları, koronavirüs pandemisinin ikinci dalgasının ortasında ABD ekonomisindeki toparlanma hızıyla ilgili piyasa kaygılarını yansıtmaktadır. Fed daha önce ekonomi düzelene kadar faiz oranlarını sıfıra yakın tutmayı planladığını doğruladı. Fed Başkanı Jerome Powell’ın yumuşak söylemi, bankanın teşvik politikasına olan bağlılığının ve durgunluğu önlemek için ne gerekiyorsa yapmaya istekli olduğunun daha fazla kanıtıydı. Geçen haftaki GSYİH verileri, ABD ekonomisinin 2020 yılının ikinci çeyreğinde yıllık % 32.9’luk rekor kırdığını gösterdi. Büyük Buhran (1929-1939) sırasında bile, böyle kısa bir sürede GSYİH’da böyle önemli bir azalma olmadığı not edilmelidir. ABD mali teşvik müzakerelerinde dolar çıkmaza baskı yapmaya devam edecek. Kongredeki Cumhuriyetçi Senatörler ve Demokratlar, Cuma günü artan işsizlik yardımlarının sona ermesinden önce bütçe harcama planları üzerinde fikir birliğine varmak için mücadele ettiler, ancak müzakereler sona erdi.

3 Kasım’da gerçekleşmesi planlanan ABD başkanlık seçimlerinin ertelenmesi hakkında ABD Başkanı Trump’ın Twitter’daki varsayımı ile piyasaya yönelik belirsizlik de eklendi. Hem Demokratlar hem de Kongredeki Cumhuriyetçi Senatörler tarafından hemen reddedilmesine rağmen, piyasa katılımcıları seçim sonuçlarının (Trump kaybederse) itiraz edileceğini öne sürdüler. Bununla birlikte USD endeksi baskı altında kalmaya devam ediyor.

DXY SellLimit 93.70 TP 92.10 SL 94.20

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz