AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Euro neden büyüyor?

10 Mart 2022

Euro, Fransa ve Almanya’daki imalat ve hizmet sektörlerindeki ticari faaliyetlerle ilgili Avrupa istatistikleri ile Mayıs ayına göre önemli bir iyileşme gösterdi ve karantina kısıtlamalarını hafifleterek ekonomistlerin tahminlerini aştı. Markit tarafından sunulan ve hizmet ve imalat sektörlerindeki faaliyetleri yansıtan Fransa’nın bileşik PMI endeksi, Mayıs ayında 32.1’den Haziran ayında 51.3’e yükseldi. 50’nin üzerindeki endeks değerleri, aktivite artışını gösterir ve bu işaretin altındaki değerler düşüş olduğunu gösterir. Almanya’nın Haziran ayında bileşik PMI değeri Mayıs ayında 32.3’ten 45.8’e yükseldi ve avro bölgesi bileşik PMI değeri 31.9’dan 47.5’e yükseldi.

Zayıflayan dolar euroya da katkıda bulunur. Daha önce, ABD işgücü piyasasının durumu hakkındaki zayıf verilerin yayınlanmasından sonra USD üzerindeki baskı yoğunlaştı. Pazartesi günü açıklanan istatistikler, Mayıs ayında ikincil piyasadaki konut satışlarının %9,7’ye kadar 3,91 milyona düştüğünü gösterdi. Yatırımcılar, gayrimenkul talebindeki düşüşün tüketici faaliyetlerini destekleyen işsizliğin doğrudan bir sonucu olduğuna inanıyor. Daha önce Fed sözcüsü Eric Rosengren, ABD’deki işsizliğin en az 2020’nin sonuna kadar çift haneli seviyelerde kalacağını söyledi.

Dün ABD makamlarının yeni bir teşvik tedbirleri paketi geliştirdikleri biliniyordu. Perşembe gününün erken saatlerinde, Temsilciler Meclisi Demokratları altyapı harcamaları için 1.5 trilyon dolarlık bir tasarıyı öne sürdüler ve Trump yönetimi Cumhuriyetçiler tarafından yapılan bir harcama paketi için hazırlıklar yaptığını açıkladı. Bir karar verilirse, para arzındaki daha da büyük artış ulusal para biriminde bir devalüasyon riski yaratacağından ABD doları ek kayıplarla karşılaşabilir. Aynı zamanda, ABD makamlarının ek teşvik kararını daha kötü zamanlara erteleyebileceğini belirtmek gerekir. Proaktifliklerinin yerini bekle ve gör tutumu ile değiştirebilmek için Amerikan ekonomisi ekonomik toparlanma yolunda kaldığını göstermelidir. Gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYİH) verileri ve çıktısı Perşembe günü yapılması planlanan dayanıklı tüketim malları siparişleri bunun anlaşılmasına yardımcı olacaktır. O zamana kadar EURUSD çifti 1,14 direncini iyi test edebilir.

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz