AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

EURUSD 1.20’den daha değerli mi olacak?

07 Mart 2022

EURUSD, 2018’den bu yana en yüksek seviyelerde işlem görmeye devam ederek 1.16 seviyesine yakın bir direnç sergiledi. Avrupa para birimine olan ilgi, Avrupa ülkelerinin liderlerinin pandemiden en çok etkilenen AB bölgelerine toplam 750 milyar Euro yardım etmek için bir fon üzerinde anlaştığı Brüksel’deki AB zirvesinin sonuçlarıyla destekleniyor. 22 Temmuz Çarşamba günü, euro Eylül 2018’den bu yana ilk kez ABD doları karşısında 1.16 seviyesini kırdı ve neredeyse % 1.5 arttı. Nisan ayında gösterilen düşük seviyelere kıyasla, Avrupa para birimi fiyatı % 8,5 arttı.

Piyasalar, pandemiden etkilenen ülkelerin hibe ve ucuz kredi alabileceklerini ima ettiği için anlaşmayı coşkuyla karşıladı. Serbest likiditenin bir kez daha Avrupa ekonomisinin ekonomik toparlanmaya daha hızlı bir şekilde ulaşmasına yardımcı olacağına dair beklentilere ek olarak, AB ülkelerinin ortak bir zemin bulma istekleri, Euro bölgesinin dağılması tehdidinin gittiğinin bir işareti olarak kabul edildi.
Fonun toplam tutarından 390 milyar Euro iade edilmeyen hibelere, geri kalan 360 milyar ise düşük faiz oranlı kredilere dağıtılacak. İtalya (GSYİH’si % 2,5) ve İspanya’nın (GSYİH’si % 3,5) yanı sıra Yunanistan, Portekiz ve Kıbrıs da azami yardım alacak.

Ek olarak, varılan anlaşma uyarınca, AB ülkeleri zamanla ABD devlet tahvillerine bir savunma varlığı olarak alternatif olabilecek ortak borç yükümlülükleri uygulamaya başlayacaklar. Uzun vadede bu, merkez bankalarından Euro’ya olan talebi artırabilir ve doların uluslararası rezervlerdeki payını 1990’ların seviyelerine indirebilir.
Piyasa katılımcıları, bu yılın sonunda dolar karşısında Avrupa para biriminin 1.20 seviyesinin üzerine çıkma olasılığının çok yüksek olduğuna inanıyor ve bu da ABD piyasalarındaki likiditeyi pompalamaya devam eden Fed’in canlandırıcı politikası ile kolaylaştırılabilir.

Yeni mali teşvik zemininde, USD’nin değil, Euro’nun yükselişi ABD’deki koronavirüs pandemisinin şiddetlenmeye devam ettiği ve başkanlık seçimlerinin de geleceğine karşı Euro Bölgesi’nde daha hızlı bir ekonomik toparlanma beklentileri ile ilişkilidir.

EURUSD BuyLimit 1.1520 TP 1.1850 SL 1.1450

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz