AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

EURUSD nereye kadar düşecek? Teknik analitik AMarkets

10 Mart 2022

Euro satışları devam ediyor. Çarşamba günü işlem seansı sonucunda EURUSD yaklaşık 100 puan kaybetti ve günü 1.0910’da kapattı. Günlük minimum 1.0801 idi. Euro baskısı bugün de sürüyor. Satıcılar yine 1.08 desteğine yaklaşıyor.

Birkaç saat önce, ECB, ulusal ekonomiyi koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasının etkilerinden korumak için tasarlanmış 750 milyar Euro değerinde bono satın almak için yeni bir program açıkladı. Merkez bankası yaptığı açıklamada, 750 milyar Euro değerinde devlet ve özel varlık satın alacağını ve bu programın en azından bu yılın sonuna kadar faaliyete geçeceğini söyledi. Yeni devlet borçlanma senetlerinin acil satın alımları programı kapsamında, önceki nicel hafifletme programlarından hariç tutulan Yunan tahvilleri de satın alınacak. Avrupa düzenleyicisinin ekonomiyi canlandırma eylemleri, yetkililerin koronavirüs pandemisinin sonuçları ile ilgili açık bir endişesini yansıtmaktadır. ECB liderlerinin dün gece planlanmamış bir telekonferans sırasında, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Avrupa ülkelerinin sınırlarının kapatılmasının yanı sıra salgıyla mücadele için getirilen hareket kısıtlamalarının AB ekonomisinde kolayca %5 düşüşe yol açabileceğini belirtti. Böylece, Avrupa ekonomisi 2020’nin ilk çeyreğinde zaten durgunluğa düşme riski taşıyor.

Euro üzerindeki baskı sadece düzenleyicinin ekonomi politikasını yumuşatmaya yönelik tedbirleri değil, aynı zamanda ABD dolarına olan talebin artmasıyla da uygulanmaktadır. Dünya borsalarının sürmekte olan çöküşü ve dünyadaki zor epidemiyolojik durumun zemininde yatırımcılar Amerikan parasını fon olarak satın almaya eğilimlidirler. USD endeksinin en son dinamikleri, 100’ün üzerindeki hızlı büyümesinin arifesinde, mevcut koşullarda, ana koruyucu varlığın rolünü oynayan dolar olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Virüsün yayılması sırasında küresel ekonomik durumda daha fazla bozulma olasılığı göz önüne alındığında, doların büyümesi devam edecek ve bu da euro dahil riskli varlıkların daha fazla kaybına yol açacaktır.

EURUSD SellStop 1.0840 TP 1.0550 SL 1.0910

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.