AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

GBPUSD: Büyük bir çöküşün bir eşiğinde!

10 Mart 2022

GBPUSD Perşembe günkü piyasada düşüş işlem görüyor. Saat 11: 00’a kadar İngiliz para birimi dolar karşısında günün açılışından bu yana % 0.2 oranında düşerek 1.2520’ye geriledi.

Pound üzerindeki baskı İngiltere’den zayıf makroekonomik veriler vermeye devam ediyor. İngiltere Ulusal İstatistik Bürosu Çarşamba günü Mayıs ayında enflasyon göstergesinde sert bir düşüş olduğunu bildirdi. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Nisan ayında % 0,8 arttıktan sonra sadece% 0,5 büyüdü. Dünya enerji fiyatlarının çöküşü ve hanehalkı ve işletmelere koronavirüsün yayılmasını engellemek için uygulanan karantina nedeniyle ekonomik aktivitenin askıya alınması, 2016 yılından bu yana İngiltere Merkez Bankası’nın % 2 hedef seviyesinden çok uzakta olmayan enflasyonu yavaşlatmıştır.

Zayıf makroekonomik koşullar, İngiltere Merkez Bankası’nın bugünkü düzenleyici toplantısında alınacak bir kararla ek parasal teşvik olasılığını önemli ölçüde artırdı. Piyasa katılımcıları, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranını mevcut % 0,1 seviyesinde tutmayı tercih edeceğine inanıyor, ancak nicel genişleme programının hacminin artırılması konusunda daha fazla kararlılık gösterecek. İngiliz düzenleyicinin, koronavirüs pandemisinin yayılması bağlamında ekonomiye yardımcı olmak için Mart ayında bir acil durum geri alım programı başlattığını hatırlayın. Hacmi 200 milyar liraya ulaştı ve mevcut niceliksel genişleme programına 445 milyar lira eklenmiş ve finansal krizin etkileriyle mücadele etmek amacıyla Kasım 2009’da başlatılmıştır.

Şu anki alımlarda, tahsis edilen fonlar Temmuz ayında sona erecek ve merkez bankasının bu alımlara artık ihtiyaç duymadığına karar vermesi olası değil. Buna dayanarak, uzmanlar İngiltere Merkez Bankası’nın programı 150 veya 200 milyar lira artırmasını bekliyor. Yeni bir parasal teşvikin, ekonomi üzerinde başka bir belirsizlik kaynağının – Brexit – uygulamaya devam ettiği baskısı ışığında uygun olduğunu belirtmek gerekir. Bu nedenle, ilave teşvikler hakkında bir karar verilirse, para politikasının hafifletilmesi İngiliz para biriminin çökmesine neden olabilir.

GBPUSD SellLimit 1,2570 TP 1,2310 SL 1,2650

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz