AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

GBPUSD Düşüş Yeni Başlıyor! Teknik analitik AMarkets

10 Mart 2022

Finansal piyasalardaki panik devam ediyor, bu da riskli varlıkların agresif satışlarına yol açıyor. Piyasa yabancıları arasında İngiliz para birimi açıkça öne çıkıyor. Özellikle, son 10 gün içinde GBPUSD 1000’den fazla puan kaybetti ve 1,31’den 1,20’ye yükseldi.

Çin koronavirüsü enfeksiyonunun neden olduğu küresel ekonomiye verilen önemli hasar karşısında, pound üzerindeki baskı savunma varlıklarına olan talebin artmasıyla devam ediyor. Özellikle, koronavirüs pandemisinin sonuçlarını en aza indirgemek için, dünyadaki en büyük finansal düzenleyiciler faiz oranlarını düşürmüş ve ek kantitatif gevşetme programları uygulamaya başlamışlardır. Böylece, ABD FED oranı iki kez düşürerek % 1,75’ten % 0,25’e düşürdü. Buna ek olarak, ABD düzenleyicisi 1,33 trilyon doları aşan miktarda piyasada benzeri görülmemiş bir likidite pompalamaya karar verdi. Bu arka plana karşı, ABD doları endeksi 100 puanlık tarihsel seviyeyi aşarak dünya para birimlerinin ABD dolarına karşı zayıflığını göstermektedir. Buna ek olarak, getirisi tarihsel minimum değeri düzenli olarak güncelleyen ABD tahvillerine yönelik benzeri görülmemiş bir talep de Amerikan para biriminin pozisyonunu güçlendirmede bir faktör görevi görmektedir.

FED’in ardından, faiz oranını % 0,5’e kadar ve % 0,75’ten % 0,25’e düşüren İngiltere Merkez Bankası para politikasını gevşetme kararı aldı. Buna ek olarak, İngiltere Bankası küçük işletmelere 100 milyar sterling tutarında kredi finansmanı için yeni bir program başlattı ve aynı zamanda bankaların borç verme için ek 190 milyar sterling olması gereken sermaye gereksinimlerini azalttı. Bu arka plana karşı İngiliz para birimi sadece düşmekle kalmadı, aynı zamanda düşüş eğilimini sürdürme potansiyelini koruyor. Bunun nedeni, İngiliz düzenleyicinin daha önce herhangi bir zamanda duyurulabilecek nicel genişleme programını yeniden başlatma planlarını paylaşmasıdır.

Temel faktörlere ek olarak, teknik tablo GBPUSD’nin daha da düşmesi lehine de işaret ediyor. Haftalık zaman diliminde, teklifler uzun vadeli düşüş trendi çerçevesinde hareket etti ve bu hafta geçen sene Eylül ayında en son test edilen minimum seviyeye ulaştı. Görünüşe göre, “düşüş” GBPUSD paritede sadece ivme kazanıyor.

GBPUSD SellLimit 1.21 TP 1.1910 SL 1.2160

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.