AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

GBPUSD: yükseliş ralli devam edebilir!

07 Şubat 2022

GBPUSD paritesinin yükseliş ralli devam ediyor. Perşembe günü dolar karşısında İngiliz para birimi Mart ayının başından bu yana en yüksek seviyesini 1.3182’de yeniledi ve İngiltere Merkez Bankası toplantı sonuçlarından destek aldı.

Beklendiği gibi, İngiltere Merkez Bankası, İngiltere ekonomisinin pandeminin etkilerinden gelecek yılın sonuna kadar iyileşeceğini söyleyerek kilit faiz oranını değiştirmeden bırakmaya karar verdi. Para Politikası Komitesi oybirliğiyle kilit faiz oranını % 0.1’de tutmaya ve varlık alım programı hedefini 745 milyar Euro seviyesinde tutmaya karar verdi. Banka yönetimi, İngiltere GSYİH’sinin ikinci çeyrekte % 20 oranında daraldığına inanıyor, çünkü bu dönemde koronavirüs yayılımını içerecek şekilde genel izolasyon ve karantina rejimi getirildi. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, aynı dönemde Avro Bölgesi ekonomisi % 12 ve ABD’nin ekonomisi % 9,5 küçüldü.

İngiltere Merkez Bankası, ulusal ekonominin toparlanma hızının tamamen COVID-19 salgını etrafındaki duruma bağlı olacağını da kaydetti. İngiliz düzenleyici, gelecek yıl ekonomide önemli bir kapasite yetersizliği yaşayacağını,enflasyonun % 2 hedef seviyesinin altında kalacağını, yani para politikasının derhal ayarlanmasına gerek olmadığı anlamına geliyor. Buna ek olarak, banka yönetimi, zaten pandemi nedeniyle önemli kayıplar yaşayan bankaların karları için bunlarla ilişkili riskler göz önüne alındığında, negatif faiz oranlarının etkili bir teşvik olduğu konusunda şüphe duymuştur. Bankanın, daha fazla faiz indirimi olmayacağı konusundaki vurgusu, GBPUSD paritesinin büyümesi için ana tetikleyici olmuştur. Daha önce, piyasa katılımcıları, ekonomi için devam eden aşağı yönlü risklerin düzenleyiciyi ek teşvik önlemleri almaya zorlayabileceğini varsayıyordu.

Doların zayıflamaya devam etmesi, pound alımlarını arttırdı. Görünüşe göre, ABD Kongresi bu hafta yeni bir mali teşvik paketi üzerinde anlaşamayacak. Bu anlaşma olmadan Amerikan ekonomisinin daha fazla toparlanması olası değildir. Bu arka plana karşı dolar satışları devam edebilir.

GBPUSD BuyLimit 1.3090 TP 1.3250 SL 1.3040

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz