AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

GBPUSD’ın tek yolu var – aşağı!

10 Mart 2022

Çarşamba günü GBPUSD çifti düşüş eğilimi gösteriyor. Günün açılışından bu yana, dolar karşısında İngiliz para birimi yaklaşık %0.2 kaybediyor ve saat 11: 00’a kadar 1.2225’te işlem görüyor. Pound’un döviz piyasasının ana temel yabancılarından biri olduğu göz önüne alındığında, mevcut dinamikleri haklı olmaktan daha fazlasıdır.

Salı günü, İngiliz işgücü piyasasına ilişkin veriler yatırımcılara sunuldu. Mart ayında prim dahil ortalama ücret seviyesi %2,6 tahminine karşın %2,4’e geriledi. İşsizlik maaşı başvuruları öngörülen büyüme nedeniyle 676,5 bine ulaşarak 856,5 bine yükselirken, işsizlik oranı beklenmedik bir şekilde %3,9’a geriledi. Bugünün Nisan ayı TÜFE verileri daha az hayal kırıklığı yaratmadı. Bilindiği gibi, Nisan ayında yıllık enflasyon %1,5’ten %0,8’e geriledi. WSJ tarafından araştırılan uzmanlar, enflasyonun %0,9’a düşmesini öngördü. Gıda ve enerji fiyatlarındaki değişimler gibi oynak unsurları dikkate almayan çekirdek tüketici fiyat enflasyonu da Nisan ayında düşerek% 1,4 olarak gerçekleşmiştir. Geçen ay İngiltere’deki enflasyonun son 10 yıldaki en düşük seviyesine düştüğü göz önüne alındığında, piyasa katılımcıları yaza yönelik bu eğilim devam ederse tüketici fiyat endeksinin sıfıra düşebileceğinden korkuyorlar.

Yatırımcıların en son raporlara verdiği tepki olan sterlin satışları, zayıf istatistiklerin Haziran ayı ortasında İngiltere Merkez Bankası’nı kantitatif gevşeme programında 100 milyar liralık bir artışı açıklamaya zorlayabilmesinden kaynaklanıyor. Ayrıca, tüccarlar İngiliz düzenleyicisinin oranı sıfırın altına düşürmeye karar verdiği bir senaryoya izin veriyor.

Bugün, pound üzerindeki baskı da potansiyel bir dolar büyümesine sahip olabilir. Saat 21: 00’de, ABD Federal Rezervinin son toplantı tutanağı açıklanacak. Yatırımcılar, ABD düzenleyicisinin beklenen konumunu korumak için başka bir sinyal alırsa, dolar güçlenecek ve bu da risk para birimlerinde yeniden düşüşe yol açacaktır.

GBPUSD SellLimit 1,2250 TP 1,2050 SL 1,2290

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsinize