AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Günlük Bülten 15.05.2020

10 Mart 2022

Altın 2012 Seviyelerini Tekrar Test Edebilir

ABD-Çin ticaret gerginliğinin artması ve Fed Başkanı Powell’in negatif faiz oranlarını sıcak bakmaması nedeniyle altın fiyatları yükseliş hissiyatında artış yaşandı. Ayrıca Anthony Fauci tarafından haftanın başında yapılan yorumlar da ABD’deki kilitlenmelerin herhangi bir potansiyel ikinci COVID-19 dalgası dalgasını etkileyebileceğini açıklaması diğer bir katalizör olarak altın fiyatlarını etkiledi.

Teknik görünüme baktığımızda XAUUSD rallisinin uzun vadeli yükseliş eğilimine yanıt verdiğini ve daha fazla yükseliş ihtimali devam ediyor. Altın fiyatları son üç haftanın 1726-1733 kritik direncininin üzerine çıktı.Aylık destek seviyesi, Nisan trend çizgisi ile desteklenen 1685’te duruyor daha sonraki destek hedefleri 1634-1643’te bu destek aralığının kırılması ve kapanması durumunda altın fiyatlarında yükselişin yok olmasına neden olabilir. Bu konsolidasyon paterninin üstünde kırılması tekrar 1795’te 2012’nin en yüksek seviyesi ve 1834 bölgesine altın fiyatlarını taşıyabilir.

Endeksler Büyük Kayıpların Eşiğinde

Küresel piyasalar bir kez daha risk modu ile satılıyor. Yatırımcılar bir kez daha risk nedeniyle varlıklarını hisse senetlerindeki başka bir potansiyel çöküşten korktukları için satıyorlar. Ekonomik tablodaki büyük bozulmayı görmezden gelme durumu bu kadar uzun sürebilir ve ekonomik verilerdeki daha fazla bozulma durumu hisse senedi piyasalarının çökme olasılığı arttırabilir.ABD ve Çin arasındaki ilişkilerde bir başka bozulma olasılığı borsa endeksleri için başka bir risk unsuru olarak devam ediyor.

Teknik görünüme baktığımızda Dow Jones, 23361’in altında daha düşük bir seviyenin oluşması durumunda, hisse senetlerinin satılması beklenirken, Dow potansiyel olarak 21054 seviyesine düşebilir.Dow sağlam ralli yaparsa, 2016 trend çizgisinin direnci 24900 seviyesinin üstünde kırılma ve günlük kapanış gerekmektedir. Şimdilik, direnç seviyesine doğru yükseliş oluşması için 23361’in üzerinde tutunması gerekmektedir.

EURCHF 2015 Yılı Seviyelerini Test Ediyor

Euro İsviçre frangı karşısında düştü, 2015’ten beri en düşük seviyede işlem görüyor.EUR/CHF Perşembe günü ılımlı bir şekilde düşüyor, ancak kritik bir alana yaklaştı.Parite Temmuz 2015’ten bu yana en düşük gün içi seviyeyi test etti.

İsviçre Merkez Bankası’nın müdahalesine rağmen CHF talep görmeye devam ediyor. Merkez bankası frangı zayıflatmak istiyor. Koronavirüs pandemisi sırasında para birimine olan talep güçlendi ve SNB muhtemelen piyasalarda 2015’ten beri görülmeyen bir seviyede hareket ediyor.Riskten kaçınma ve Avrupa Merkez Bankası’ndan daha fazla gevşeme pariteyi zayıflamaya devam ediyor. 1.0500 seviyesinin altındaki bir kırılma muhtemelen oynaklığı tetikleyebilir.

Teknik görünüme baktığımızda parite 1.0500 seviyesinin altında bir kırılma yaşarsa satışlar agresifleşiyor,1.0315 ve 1.0230 test edilebilir.Paritede 1.0500-1.0515 önemli direnç seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsinize