AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Günlük Bülten 15.09.2020

03 Şubat 2022

S&P 500 Satış Fiyatlamasında Yükselen Hacim Nedeniyle Risk Altında

S&P 500 endeksi, fiyat 21 günlük hareketli ortalama seviyesi 3425 seviyesinin altına düşmesi ve RSI nötr orta noktasının altına düştüğü için, 2 Eylül’de test edilen rekor düzeydeki 3587 seviyesinden düşüşünü genişletme riski altındadır. Endeksin 7 günlük düşüşü boyunca ortalamanın üzerinde hacim, satış baskısı oluşturamıyor. Bu durum 3306 ve trend belirleyici desteğin üzerinde yapıcı bir şekilde kalamazsa, sonuçta daha kalıcı bir düzeltmeye yol açabilir. Psikolojik olarak önemli olan 3300 seviyesinin altındaki bir günlük kapanış, muhtemelen endeksi 200 günlük hareketli ortalama seviyesi 3094.50’ye doğru geri çekilmesine neden olacaktır. Ayrıca MACD nötr orta noktasından uzaklaşmaya başladığında ve RSI 40’ın altındaki düşüş bölgesinden yükselmeye devam ederse, endeks direnç seviyesine yükselebilir. Bu nedenle, 3424.25 üzerindeki günlük kapanış, Nisan ayı başında kırılmış olan Yükselen Kama formasyonunun aşağı yönlü kırılmasını geçersiz kılabilir ve fiyatın yıllık yüksek seviyesi olan 3587 seviyesinin yeniden test edilmesine neden olabilir.

Nasdaq 100 Artış Trendi Bozulmadan Kalmaya Devam Ediyor

3 Eylül’de yeni bir rekor kırarak 12467 seviyesine yükselen endeks % 12’nin üzerine düşmesine rağmen, teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 endeksi, Temmuz’un yükseği 11071.2 üzerinde yapıcı bir şekilde fiyatlanmaya devam ediyor ve 21 Nisan’ın en düşük seviyesi 8345.4 üzerinde uzun vadeli yükselişine devam ediyor. Endeksin yükseliş trendinin yeniden başlaması, MACD göstergesi düşüş bölgesinden uzaklaşırken ve RSI nötr orta noktasının geri dönerken, yükselen satın alma baskısının göstergesi olarak fiyatlanıyor. Endeks, 21 günlük hareketli ortalama seviyesi 11610 üzerindeki günlük kapanış, psikolojik olarak önemli seviye 12000 seviyesinin yeniden test edilmesine neden olabilir ve ayrıca 12018. 5 üzerinde bir günlük kapanış, yıllık yüksek seviyeye endeksin yükselmesine neden olabilir. Öte yandan, 11250 seviyesinin altındaki bir günlük kapanış, Haziran’ın yükseği 10310 desteğine doğru daha kalıcı bir düzeltmeye ilham verebilir ve bunun altında bir kırılma, potansiyel olarak 200 günlük hareketli ortalama seviyesi 9500 test edilmesine neden olabilir.

Altın, Dolar FOMC Öncesinde Düşerken Yükselişe Geçti

XAUUSD, ABD Doları’nın zayıflaması ve tahvil getirilerin gerilemesiyle değer kazanıyor. FOMC yetkilileri piyasaları aşağı çekerse altın gibi değerli metaller düşebilir. Altın, bu hafta planlanan Fed toplantısında değerli metallerin daha yüksek seviyelere çıkmasını hedeflediği için yukarı yönlü eğilim bozulmadan kalıyor. Altın fiyat hareketinin ortaya koyduğu en son ilerleme, değerli metali, yakın zamandaki konsolidasyonundan potansiyel bir yukarı yönlü kırılma için canlandırmaya çalışıyor. FOMC yetkilileri, güvercin tutumlarının ve finansal koşulları uyumlu tutma konusundaki kararlılıklarının altını çizerek, altın fiyatı rallisini yeniden canlandıracak gibi görünüyor. Ortalama enflasyon hedeflemesinin yeni uygulanmasına ilişkin yorumlar da altın fiyatlarını destekleyebilir. Bununla birlikte, eğer Fed, ekonominin karşı karşıya olduğu aşağı yönlü riskleri vurgulayarak ve Wall Street ile Main Street arasındaki kopukluğun artmasıyla, piyasaları aşağı çekmeye karar verirse, altın daha fazla rüzgarla karşı karşıya kalabilir. Bu, karamsar bir Fed’in riskten kaçınma ve XAUUSD fiyat hareketini ABD Doları’nın güvenli liman para birimleri için artan yatırımcı talebinin artması nedeniyle düşme potansiyeline sahip olduğunu görülüyor. Şu aşamada fiyatlama tepeye doğru eğilmiş görünüyor. 1.920 seviyesindeki teknik destek güçlü görünüyor ve altının altında bir taban tutma potansiyeli olduğunu gösteriyor. Bu destek alanı, pozitif eğimli 50 günlük hareketli ortalama ile de desteklenmektedir. 18 Ağustos kapanışını ons başına 2.010 dolara yaklaştırmak, altın boğaları gözlerini yeni rekor seviyelere çıkarmaya teşvik edebilir. Öte yandan, 1.920 dolarlık fiyat seviyesinin altında bir kapanışla tanımlanan simetrik üçgen konsolidasyon modelinin kırılması, altın için daha fazla türbülansa işaret edebilir.

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz