AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Günlük Bülten 19.08.2020

07 Şubat 2022

Altın Yükselen Trend Çizgisi Desteğini Kırabilecek Mi ?

Dolar Endeksinin 26 ayın en düşük seviyesine gerilemesi, aynı zamanda S&P 500’ün gün içi rekor artışına ve ABD 10 yıllık Hazine getirilerinin düşmesi altın fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Ayrıca piyasadaki son risk faktörlerinin büyük bir kısmı, ileriye dönük piyasa fiyatlaması için iyi bir iyileşme olduğunu gösterse de, tehdit devam ediyor ve altın bu nedenle güvenli liman talebini güçlendiriyor.
Altın 4 saatlik grafikte düşüş eğilimine giriyor. Dün değerli metal, 2.015 seviyesinden geri dönüş sağladı. 4 saatlik’de RSI yükselen trend çizgisinin dışına çıktı. Bu nedenle, altın 1.980 seviyesini kırma riski taşıyor. Bu seviye şu anda Ağustos’tan itibaren yükselen trend çizgisinin önemli bir desteği haline geldi. Trend çizgisi desteğinin altında bir kırılma, Ağustos’tan itibaren toparlanmanın sona ereceği anlamına gelir ve bazı alıcıların piyasadan çıkmasına neden olabilir 1.950 seviyesine doğru derin bir düşüşe yol açabilir ve yeniden 1.863 seviyesini test edebilir. Altın yükseliş görünümünü geri dönmesi için 2.015 doların üzerinde bir hareket gerekiyor.

EURUSD Hangi Seviyede Direnç Bulabilir ?

EURUSD çok yıllık simetrik üçgen formasyonun tepe noktası geldi. Dolar zayıflığı 2018’in düşüşlerindeki gibi fiyatlanıyor. Parite tarafında piyasa duyarlılığı kısa vadede daha fazla yükselişe işaret ediyor. EURUSD aylık grafiğinde, son zamanlarda tepe direncinin üzerine çıkan çok yıllı simetrik bir üçgeni göstermektedir. Bu, aylık mum henüz tamamlanmadığı için bunun bir kopmanın onayı olduğu anlamına gelmez. Orta vadede fiyat hareketi grafik içine geri dönebilir. Günlük grafiğe baktığımızda fiyat hareketi, Mart ayından bu yana dördüncü kez aşırı alım bölgesine yaklaşırken RSI tarafından desteklenen güçlü bir yukarı yönlü bir fiyatlama olabileceğini gösteriyor. Ayıların çok defa savunduğu, mevcut direnç son haftalarda 1.1916 seviyesiydi bu seviye kırıldı. Fiyat bu seviyenin üzerinde, 1.2121 % 50 Fibonacci seviyesinde daha fazla direnç oluşturabilir. Bu direnç seviyesinde uzun vadeli bir direniş, 1.1695 ve potansiyel olarak 1.1500 psikolojik seviyesine dönmesime neden olabilir.

EURJPY Zirve Seviyesinden Daha Fazla Düşüş Mü Gösterecek ?

Nisan 2019’un en yüksek seviyesinden 126.80 seviyesinde Asılı Adam paterni, önemli RSI ayrışmasıyla birleştiğinde, EURJPY paritesi Mayıs ayının düşüğü 114.39’dan % 10.8’lik artışının Ağustos’ta yeni bir yıllık zirve yapacağının sinyalini verebilir. Son 12 ayda fiyatların yükselen bir Kama paterni oluşturduğu görülürken, satıcılar paritenin 14 haftalık yükseliş trendini ve haziran yüksek seviyesindeki desteği 124.43 seviyesini geçebilirse, aşağı yönde önemli bir kırılma olabilir. Bununla birlikte, 122.85 ve 120.88 pozitif yükselmesi, düşüş eğiliminden yükselişe doğru genel bir kayma olduğunu gösteriyor ve EURJPY alıcılar tarafından önemli ölçüde desteklenen herhangi bir gerileme görebilir. Bu nedenle, fiyat Mayıs 2019’un en yüksek seviyesindeki 125.23 desteğe geri kaymaya hazır gibi görünse de, 125 seviyesindeki temel psikolojik destek bozulmadan kalırsa uzun süreli düşüşler gerçekleşmeyebilir. Düşüş, EURJPY’nin RSI’daki aşırı alım seviyesinden çıkmasına ve alıcılar aylık en yüksek seviyedeki 126.75 direnci kırabilirse, yeni yıllık en yüksek seviyelere ulaşmak için yeniden toplanmasına neden olabilir.

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz