AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Günlük Bülten 20.07.2020

09 Mart 2022

Brent Bozulmuş Bir Ralli Ile Fiyatlanıyor

Geçtiğimiz hafta Brent petrol, yeni bir boğa trendine girmeden iki haftanın en yüksek seviyesi olan 43.71’e ulaştı. Sonuçta, fiyat düştü ve haftalık mum Doji formasyonu ile kapattı ve o aşamada piyasanın kararsızlığını yansıtıyordu. Geçen hafta, Amerikan Petrol Enstitüsü verilerine göre ABD stoklarındaki sert düşüş haberleri nedeniyle petrol fiyatları üç haftanın en yüksek seviyesine ulaşarak 43.91’e yükseldi. Bununla birlikte, OPEC + önümüzdeki aydan itibaren rekor seviyedeki rekabeti hafifletme anlaşmasıyla ilgili haberler, birkaç ülkede yeni COVID-19 vakalarının artması nedeniyle yakıt talebinde küresel toparlanmanın belirsizliği ile birleşti. Brent, mevcut işlem bölgesine 42.84- 46.21’e yükseldi. Gördüğümüz gibi, fiyat iki kez yükseliş gösteren üçgen formasyonunun üst çizgisinin üzerine çıkarak 43.75 ‘e yükseldi. Mevcut işlem bölgesinin düşük seviyesinin altındaki bir kapanış, Brent’in haftalık destek seviyesine doğru 39.67 seviyesine düşmesini yönlendirebilir ve bu seviyenin altına yakın bir kapanış, aylık destek seviyesine doğru 37.18’e baskı yapabilir. Günlük tarafta, günlük grafik, piyasanın mevcut ticaret bölgesinin alt ucunda toparlandığını göstermektedir. Bu seviyenin üzerindeki bir başka yakınlık, Brent petrolünün tepe noktasına doğru yükselebilir. Sonuç olarak, 44.00 psikolojik seviyenin üzerinde bir kırılma, günlük grafikte yukarıda mevcut işlem bölgesinin tepesine doğru bir ralliyi tetikleyebilir.

EURJPY Yeni Yükseliş Hedefi İle Fiyatlanıyor

Piyasadaki risk tonu hissi, ABD’de çift yönlü durgunluk korkusu nedeniyle durgun seyrediyor. Ayrıca, AB zirvesinde hiçbir anlaşma ve ABD gelen pandemi rakamlarında artış da riskten kaçınma ruh halini canlandırıyor. Haftalık net-uzun Japon Yeni pozisyonlarındaki önemli artış, para biriminin ana muadillerine karşı düşmeye devam edebileceğini gösteriyor. EURJPY yılın en yüksek seviyesini test etmeye çalışmadan önce konsolide etmek isteyebilir. Teknik görünüme baktığımızda 200 günlük hareketli ortalama, EURJPY döviz kuru için yükseliş tahtası görevi gördü ve son 6 hafta boyunca yükseliş potansiyelini başarılı bir şekilde karşılayan bir direnç bölgesi 121.50- 121.80 üzerine fiyatı getirdi. 122.00 seviyesinin üzerinde yapıcı bir şekilde yükselmiş olan fiyatla, alıcılar % 38,2 Fibonacci’de direnç gösterebilirlerse Haziran’ın en yüksek seviyesini 124.43’ü test etmek için sürekli bir momentum artışı görünüyor. Ayrıca, Göreceli Güç Endeksi, 60’ın üzerinde yükseliş bölgesine sıçradığı için satın alma baskısını artırabilir ve muhtemelen osilatörün aşırı alım bölgesine yükselip yükselemeyeceği 124.00 seviyesini test etmek için bir itme ateşleyebilir. 122.60’a yakın bir aylık yükselen trend kanalının direnç çizgisi, boğaların Haziran ayının 124.45’e yakın zirvesini hedeflemesine rağmen, azalan yönde, satıcılar 120.00 eşiğini test için 122.00’ın altında net bir kırılma bekliyorlar.

GBPUSD Kritik Direnç Seviyesine Yükseliyor

GBP, ABD Doları karşısında % 0.51 oranında daha düşük bir seviyeye gerileyen iki haftalık bir yükseliş dalgası yakaladı. Fiyat, kritik bir direnç bariyerinin hemen altında konsolidasyona devam ediyor. Teknik görünümde GBPUSD’nin 1.2279’da ilk desteğe yanıt verdiğini ve tehdidin bu eşiğin üzerindeyken daha büyük bir toparlanma için devam ettiğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki haftalarda % 3.3’ten fazla topalanmadan önce 1.2252’de düşük bir seviyeyi test etti. Fiyat, Cuma günü kapanışa yakın orta vadeli işlem yapmak için bu hafta geri çekildi. Bu fiyat konsolidasyonu, yıllık aralıktaki % 61.8’lik geri çekilme ve 2019’un yıllık açık hedefi ile tanımlanan 1.2717- 1.2754 bölgesinde kritik dirençle sabit kalıyor. 1.3078’de yıllık yüksek hafta kapanışına doğru yeniden başlatmayı işaretlemek için yukarıdaki bir kırılma ve kapanış gereklidir. İlk destek Mayıs eğilim çizgisine dayanmaktadır şu anda 1.2350- 1.2279 ile desteklenmektedir. GBPUSD, dört günlük üçgen desenini korurken aylık en yüksek 1.2670 seviyesini yenileme başarısızlığı, satıcıları umutlu tutuyor. Böylece, ayılar üçgenin 1.2518 desteğiyle karşı karşıya kaldı. Bununla birlikte, bu seviyenin altındaki herhangi bir kırılama, 1.2460 seviyesinin test edilmesine neden olabilir ve daha fazla düşüş durumunda 1.2390 satıcılar tarafından hedeflenebilir. Artan yönde, 1.2593 direnç seviyesindeki net bir kırılma pariteyi 1.2600 seviyesini kırmaya doğru itebilir ve bu da pariteyi 1.2717 seviyesine itebilir.

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz