AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Günlük Bülten 21.09.2020

03 Şubat 2022

Petrol Fiyatları İki Haftalık Rallisine Devam Edebilecek Mi?

WTI, uzun vadeli düşüş trendi direncinin altında kalıyor 43.00 seviyesinin altındayken daha fazla kayıp riski olabilir. Petrol fiyatları, yaklaşık yedi hafta boyunca önemli direnç aralığında durduktan sonra iki haftalık bir kaybetme serisi yakaladı. İyileşme, fiyatı bu kritik eşiğin altında tutar ve uzun vadeli düşüş trendi direncinin altındayken ralliyi savunmasız bırakabilir. Ham petrol, fiyat 2018 ve 2020’nin en yüksek seviyelerini aşan alçalan bir pitchfork formasyonunun sınırları içinde işlem görüyor. Nisan ayındaki ralli, kritik direnç bölgesinde başarısız oldu ve 42.02 -43.08 bölgesinde petrol fiyatları kapandı. Önümüzdeki haftalarda petrol fiyatlarının bu aralıkta kalmaya devam etmesi bu eşiğin içindeyken aylık rallinin risk altında olduğu bu kilit direnç bölgesinin petrol fiyatlarını daha yüksek seviyelere gitmesine engel olabilir. Petrol fiyatlarında haftalık destek, Mayıs ayı sonundaki kanal hattı dip seviyesi olan 37.00 seviyesinde ve bu seviyenin altında 33.42’de Nisan rallisinin % 23.6 düzeltmesi ve 2016’nın düşük hafta kapanışı 29.07’de sonraki hedeflere yönelik daha büyük bir düzeltme riskinin altına girebilir. Petrol fiyatları 42.02 – 43.08 seviyesinde kritik direncin altında kırılgan durumda. Orta vadeli odağı daha aşağı kaydırmak için gereken kanal desteğinin altında bir kırılma bu bölgenin yükselişin tükenme sinyali olabilir veya bu bölge üzerindeki pozitif momentumun artması nihayetinde, daha büyük bir düzeltme, Nisan rallisini canlı tutmak için gerekli olan 47.51 seviyesine petrol fiyatlarını getirebilir.

Altın Dört Haftalık Konsolidasyon Eğilimden Çıkabilecek Mi?

Altın fiyatı yükselişi duraklamış olsa bile, altın fiyatlarının arkasında hala hem temel hem de teknik rüzgarlar var. Genişlemeci para politikası ve şimdiye kadarki ezici maliye politikası tepkileri sayesinde, koronavirüs salgınının getirdiği küresel ekonomik belirsizlikle karıştırıldığında, gerçek getiriler düşmeye ve düşük kalmaya devam ediyor. Negatif reel getirilerle tanımlanan bir ortam, tarihsel olarak değerli metaller için yükselişe geçtiğini kanıtlamıştır. Teknik görünüme baktığımızda altın, dört haftalık bir alçalan üçgende sıkışmış durumda. Altın daralan bir fiyat aralığındaki haftalık konsolidasyonuna devam ederken günlük grafik yükselişe geçmek üzere olduğundan yükseliş eğilimi ile fiyatlanabilir. Son dört hafta içinde alçalan bir üçgen paterni oluşturdu. Üçgenin tepe noktası 1.960 dolarda bulunuyor ve destek 1.910 dolarda görülüyor. Trend gücünü ve trendin tersine döndüğünü ölçmek için kullanılan bir gösterge olan günlük MACD histogramı, düşüş momentumunun zayıflamasının bir işareti olarak sıfır çizgisinin altında daha yüksek düşükleri test ediyor. Ayrıca, gösterge artık sıfırın üzerindeki yükseliş bölgesine geçecek gibi görünüyor. Bu nedenle, altın yakında 1.960 dolardan üçgen direncini kırabilir ve 2.015 seviyesine yükselebilir.

AUDUSD Yükseliş Trendine Devam Edebilecek Mi?

AUDUSD paritesi Mart ayının düşük seviyesinden 5 aylık dalgalanmayı genişletmeye hazır olduğunu göstermektedir. Avustralya Doları’nın Mart seviyesinden % 33 artış göstererek, uzun vadeli eğilim direncinin üzerindeki fiyatlanma paritenin yükseliş potansiyelinin artmasına neden olabilir.

AUDUSD Yükselen Kanal desteği kırdıktan sonra ve 21 günlük hareketli ortalama seviyesi 0.7276 üzerinde günlük kapanış yaptıktan sonra 0.7573 seviyesine doğru yükselmeye devam edecek gibi görünüyor. 2019’un en yüksek seviyesindeki 0.7295 çekiç doji paterni, yükseliş momentumunun azaldığını gösteriyor ve paritenin 0.7276 seviyesinin altına düşmesi durumunda satıcıları teşvik edebilir. Yükseliş potansiyelini geçersiz kılmak ve psikolojik açıdan önemli olan 0.70 seviyesini hedef haline getirmek için 0.7254 seviyesinin kırmak gerekiyor. Teknik göstergelere baktığımızda MACD göstergesi nötr orta noktasının üzerinde fiyatlanmaya devam ederken ve RSI’da görülen gizli yükseliş sapması ile karışık eğilim gösteriyor. Bu nedenle, 16 Eylül’ün en yüksek seviyesi 0.7342 üzerinde bir günlük kapanış, muhtemelen aylık en yüksek seviye olan 0.7413 yeniden test edilebilir ve bunun üzerinde bir kırılma, muhtemelen yükseliş trendinin yeniden başlamasına neden olabilir ve parite 0.7573 seviyesine yükselebilir.

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz