Günlük Bülten 22.04.2020

22 Nisan 2020

USD/JPY Paritesinde Kısmı Satışlar Yaşanabilir.

USD/JPY paritesi ABD dolarına talep artışı ile beraber aşağı yönlü momentumu artmaya devam ediyor.COVID-19 nedeniyle ekonomik yıkım dünya genelinde hissedilmeye başlamasıyla beraber yen üzerinde talep artışına neden oluyor.

Piyasalar risk altında olmasının nedeni COVID-19’un küresel talebe etkisi genel olarak petrol ve emtia piyasalarında ağırlık yaratmaya devam ediyor.
USD/JPY’nin küresel risk iştahı ile olan korelasyonunun son haftalarda güvenilmez olduğu söylenebilir. Bununla birlikte, bu bir dolar hikayesi oluşmuştur piyasalarda. Japonyada özellikle ülkenin yüksek ticaret fazlası ile yüksek borç fazlası nedeniyle emtia-FX karşısında çekici kalmalıdır. ABD, ekonomisine dolar pompalamaya devam ettiği ve dolar fonlama sorunları iyileşmeye devam ettiği sürece, USD/JPY paritesi üzerinde kısa vadade bir ağırlık yaratabilir.

Teknik tarafta USD/JPY dün günlük grafikte düşüş eğilimi gösterdi. Fiyatın bugün düşüş eğiliminde olduğunu ve 107.28 seviyesinde aşağı yönlü bir kopuş yaşanırsa satış tetiklenebilir ve parite 106.80 seviyesine doğru gün içerisinde düşüş yaşayabilir.Paritede 107.70 önemli bir direnç seviyesi olarak çalışıyor bu seviyesinin test edilmesi düşüş momentumunu azaltabilir


NZD/USD AYILAR 0.6000 Seviyesin Altında Hakim olmaya devam ediyor.

NZD/USD paritesi üst üste üçüncü gün baskı altındadır.Satıcılar ABD ve Yeni Zelanda verilerinden yakın zamanda karışık sinyalleri ile mücadele ediyor. Petrol fiyatları zayıf seyrini sürdürürken, emtia baskısı üzerinde aşağı yönlü baskı uyguladı.

ABD Senatosu tarafından 484 milyar dolarlık bir paketin geçişi ve 20 ABD eyaletinin yeniden açılmaya hazır olması, risk sıfırlamanın yolunu açıyor gibi görünse de, ABD göçü ve koronavirüs (COVID-19) ilacının başarısızlığı üzerindeki geçici yasaklar zor görünüyor sesi. Ayrıca, Yeni Zelanda GDT Fiyat Endeksinin aşağı yönlü rakamlarırakamlar nzd üzerine ağırlılk veriyor.Ayrıca RBNZ Başkanı Adrian Orr’ın mali açıktan para kazanma olasılığını göstermesinin ardından Salı günü büyük oranda düştü.

Teknik anlamda bakacak olursak NZD/USD paritesinin 21 günlük üssel hareketeli ortalama seviyesinin altındaki ilk günlük kapanışı düşünüldüğünde, satış hacmi artışı ile beraber parite 0,5840 civarını hedefleyebilir. Bununla birlikte, 0.6000 üzerinde günlük kapanış satış hacmini azaltabilir.


Dow Jones Yükselen Kama Desteğini İhlal Etti

ABD borsa endeksleri petrol fiyatlarındaki düşüşünün ardından ekşi bölgede kapandı.Hisse senetleri birkaç hafta içinde en düşük seviylerini test ediyor ve ABD’deki sosyal izalasyon önlemlerini hafifletmeyi planlayıp planlamadıklarına bakılmaksızın, duyguların kötüleşmesi nedeniyle yeni bir aşağı yönlü dürtü piyasalarda etkili olmaya devam ediyor.

Diğer tarafta, Kongre’nin koronavirüs pandemisinden zarar gören ABD’li küçük işletmelere 450 milyar dolarlık ek fon sağlama anlaşmasına varmış olduğu ilerleme raporları ruh halini ve kriterleri değiştiremedi endeksler keskin bir şekilde düştü.

Faaliyet gelirleri tarihi düşük seviyelere inmeye başlayan eski teknoloji hisse senetlerinin işlem gördüğü Dow Jones Sanayii Endeksi’ne baktığımızda,yükselen kama formasyonunu kıran endeks 23700 seviyesi altında düşüşünü hızlandırdı.Bu seviyenin altında kaldığı sürece endekste 20100 seviyesinin kısa vadeli olarak gündeme gelebilir.2500 seviyesinin üzerinde farmasyon geçerliliğini yitirebilir.