AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Günlük Bülten 23.07.2020

07 Mart 2022

Bakır Fiyatları 2018 Seviyesi 7.348 Dolara Gelebilir Mi ?

Rekor düzeyde Çin talebi ve tedarik zinciri aksamaları, bakırın yıl içinde pozitif bölgeye yükselmesine neden oldu. Bakır, RSI son zamanlarda yükselen fiyat hareketiyle ayrıldığı için kısa vadeli bir düzeltme bekliyor. Bakır fiyatı uzun zamandır dünya ekonomik büyümesinin bir göstergesi olarak kullanılıyor ve yükselen fiyatlar küresel imalat ve inşaatta artış olduğunu gösteriyor. Çin bakır ithalatı geçtiğimiz ay yüksek seviyelerde rekor kırdığı için arz ve talep dinamikleri bakırın Mart ayının en düşük seviyesinden %51 yükselmesinden de sorumlu olabilir. Şili üretiminin son aylarda toparlanmasına rağmen, fiyat yükselmeye devam etti ve bu da ABD Doları’nda görülen önemli zayıflığın turuncu metal için mükemmel bir katalizör olabileceğini düşündürdü. Mevcut ortamın devam etmesi, fiyatı iki yılın en yüksek seviyesine çıkarabilir. Teknik açıdan bakıldığında, yükselen kanalda fiyat takip etmeye devam ettikçe ve RSI aşırı alım bölgesine geri döndüğü için bakır görünümü yukarı doğru eğimli olarak kaldı. Bununla birlikte, osilatör, yüksek yükselişe çıkamadığı için fiyatla ayrışıyor gibi görünüyor, bu da son yükseliş trendinin buharının bitmekte olabileceğini gösteriyor. Bakır, 6.609-6.720 seviyesinde daha sert bir direnç testiyle karşı karşıya ancak daha geniş risk, 2018’in en yüksek seviyesi 7.348 seviyesini ortaya çıkarmak için bu seviyenin üzerinde bir kırılma ile daha yüksek görülüyor. Destek 6.306 seviyesinden geçiyor bu seviyenin altında 6.100 seviyesine düşebilir.

WTI Yükselen Kama Formasyonu Sınırlarını Kırabilir

WTI 42.04 gerilemesinin ardından yukarı yönlü ivme kaybediyor. 42.60’lık yukarı yönlü boşluk düşüş eğilimine katkı sağlıyor. Petrol fiyatlarında alıcılar tükenmiş durumdadır ve bu nedenle satıcılar, kama formasyonun destek hattının altındaki herhangi bir kırılma durumda daha fazla düşüş meydana gelebilir. 15 Haziran’dan bu yana yükselen bir trend çizgisi desteği, 40.60 ve 40.00 yuvarlak rakam kısa pozisyonları meydana gelmesi için kırılması gereken önemli seviyeleridir. Bu seviyelerin kırılması durumda ayılar, kama formasyonunun hedef seviyesi 31.00 seviyesine geri dönüşünü görmeden önce 34.90’a kadar ilk aşamada düşebilir. Alternatif olarak kama formasyonu modelinin direnç çizgisi 42.60 seviyesinin kırılması durumda yükseliş eğilimi artabilir. Petrol fiyatlarının 42.60’ın üzerinde güçlü kalması durumunda, Şubat ayının en düşük seviyesi olan 44.00 piyasanın dikkatini çekebilir.

EURAUD Önemli Destek Seviyesinin Üzerinde Güçlenmeye Devam Ediyor

EURAUD uzun vadeli desteğin üzerinde fiyatlanmaya devam ediyor. Mayıs ayı düşüş öncesi düşüş yapısını, fiyatların 3 Haziran’da destek bulduğu 1.6050 seviyesine kadar düşüş eğilimi izlendi ve o zamandan itibaren, fiyat, Eylül, Kasım ve Aralık-Ocak aylarında 3 kez tutulan uzun vadeli bir desteğin üzerinde oluşan 550 piplik düzeltici yapı içinde fiyatlanmaya devam ediyor. Orta vadeli fiyat hareketi düşüş eğilimindedir ve kısa vadeli fiyatlanmalar, potansiyel düzeltici yapının tepesine doğru geri çekilmeler parite tarafında görülebilir. Öte yandan uzun vadeli boğalar potansiyel giriş yerleri için uzun vadeli desteği izlemeye devam ediyorlar. Boğalar uzun vadeli desteği başarıyla savunabiliyorsa, 1.65’e doğru bir yükseliş muhtemeldir, ancak 1.59’un altında güçlü bir kırılma ve kapanma, 1.5750 civarında bir sonraki desteğe doğru olası düşüşe devam edecektir.

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz