Günlük Bülten 24.04.2020

24 Nisan 2020

Facebook Hisseleri Olumlu Seyrini Koruyor

Facebook hem koronavirüs tarafından faydalanıyor hem de darp ediliyor. Bir yandan Facebook’un hizmetlerinin çoğunda katılım seviyelerinde bir artış raporlaması bekleniyor. Genellikle aktif kullanıcılardaki bir artış, reklam gelirlerinde bir artışla beraber artar
ancak, reklam gelirinin büyük bir darbe alması bekleniyor. Reklam geliri, Facebook’un toplam gelirinin neredeyse tamamını oluşturduğu için bu önemlidir.Birçok firma maliyetleri düşürüyor ve reklam gelirlerini azaltıyor.
4. Çeyrekte Facebook geliri yıllık% 25 arttı. Koronavirüs salgını başlamadan önce bile Facebook yılın ilk çeyreğinde gelir artışında% 20-24 civarında bir yavaşlama beklediklerini söylediler fakat analistler %16 seviyesinde beklemektedir.
Teknik görünümü incelediğimizde Facebook hisseleri 18 Mart’da 137.1 $’ın 52 haftanın en düşük seviyesine dokunduktan sonra, hisse senedi bir aydan kısa sürede% 30 arttı ve yükseliş eğilimi devam ediyor Direnç seviyesi olarak 184.60 seviyesinin üzerinde bir artış 196.00 3 Mart’ın en yüksek seviyesine yükselmesine neden olabilir.
Destek olarak trend çizgisi seviyesi olan 180.50 seviyesinin kırılması düşüşlerin 168.30 seviyesine kadar sürmesine neden olabilir.

Petrol Fiyatlarında Pozitif Görünüm Devam Ediyor

Brent yükseliş eğilimi Kuveyt’in OPEC + anlaşmasının yürütme tarihinden önce arz kısıntısı yapmak istemesi nedeniyle desteklendi. Brent Cuma günü şimdiye kadar %5’in üzerinde bir artışla, önceki iki gün dışında bugünde yükseliş görünümü devam ediyor.Kuveyt tarafından kesilen gönüllü üretim, 01 Mayıs OPEC + toplantısı öncesi, geç saatlerde enerji alıcılarına ek bir neden sunsa da, küresel merkez bankacıları ve hükümetlerinin koronavirüsle daha iyi mücadele etme çabaları petrol fiyatlarına ayrı bir destek veriyor.
Brent futures bu sabah, varil başına yaklaşık 1 $ ekleyerek orta derecede olumlu bir his veriyor. Aynı zamanda, gelecek hafta, 30 Nisan’da sona erme tarihi yaklaştıkça bir sonraki sözleşme tekrar baskı altına girebilir.
Teknik Görünüme bakacak olursak Brent 25.40’a doğru yükseliş eğilimini tamamladı ve şu anda bu seviyenin altında konsolide olmuş durumda bu seviye geçilmezse 20.70 seviyesine doğru başka bir düşüş yaşanabilir.25.40 seviyesinin üzerinde günlük kapanış Brent petrol fiyatlarını 31.00 seviyesine taşıyabilir.

DAX30 Endeksinde Kritik Bant Aralığına Girebilir.

Dünya borsa endeksleri geçtiğimiz günlerde özellikle ham petrol fiyatlarındaki çöküş nedeniyle yukarı yönlü momentumlarının bir kısmını kaybetti. Dax endeksi son zamanlarda açıklanan ekonomik veriler, Almanya ekonomisinin koronavirüs salgını nedeniyle üretimde rekor düşüşler yaşadığını açıkça ortaya koydu ve endekste aşağı yönlü dinamikler arttı.Avrupa Birliği ülkeleri henüz mali teşvik paketinin ayrıntılarını açıklayamadığından Euro ekonomisine dair belirsizlikler devam ediyor.

Cuma günü odak noktası veri anlamında Almanya iş endeksi Ifo’nun 79.7’den 75’e düşeceği tahmin ediliyor.

Teknik olarak bakacak olursak DAX 30, aşağıdaki 4 saatlik grafikte geçen ayın alt kısmındaki kırmızı çizgiyi destekliyor. Bu, daha sonra odağı Mart ayı sonlarında ve Nisan ayı başlarında 9929 ila 10205 arasında bir bölgeye getirebilir Bu aralıktan aşağı yönlü bir iniş 9300 seviyesine kadar düşüşleri beraberinde getirebilir. Aksi takdirde, daha yüksek bir dönüş endekste yaşanması için 10811 seviyesinin yukarı yönlü kırılması gerekmektedir