AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Günlük Bülten 24.09.2020

03 Şubat 2022

USD Fiyat Görünümü Güçleniyor

ABD Doları, küresel PMI verileriyle büyük döviz rakipleri karşısında yükselişte. İki yılın en düşük seviyelerinden keskin bir şekilde güçlenen USD fiyat hareketi, riskten kaçışa işaret ediyor. Amerikan Doları, iki yılın en düşük seviyelerinden yukarı yönlü tersine dönme girişimi üzerine yükselirken, Amerikan Doları perşembe günü değer kazanıyor. IHS Markit tarafından yayınlanan küresel PMI verilerinin ardından USD fiyat hareketleri güçleniyor. Hayal kırıklığı yaratan PMI rakamlarına cevaben riskten kaçınma, en iyi güvenli liman para birimi olma pozisyonu nedeniyle ABD Dolarını yükseltiyor gibi görünüyor. Teknik görünüme baktığımızda 94.00 fiyat seviyesinin üzerinde fiyatlanan ABD Doları Endeksi, ABD Doları negatif eğilimin ortadan kalktığını gösteriyor. Bu, ABD Doları’nın 50 günlük hareketli ortalamasını geri kazanmasını izleyen ters baş ve omuz ters paterninin boyun çizgisi kırılmasını doğrulayabilir. Temel bir perspektiften bakıldığında, yükselen piyasa oynaklığı, ABD doları fiyat hareketini yükselten birincil etken olarak öne çıkıyor. Artan riskten kaçış, ABD Dolarının gücünün yeniden canlanmasını şiddetlendirebilir.

Altın Fiyatları Yüzde 11 Düşebilir!

Değerli metaller, ek teşvik önlemlerinin yokluğunda ABD seçimleri öncesinde baskı altına girmeye başladı. Altın fiyatları, eski destek-direnişle sınırlanmadı ve uzakta daha fazla kayıp ihtimali masada gözüküyor. Altın fiyatları Simetrik Üçgen desteği ve 50 günlük hareketli ortalama seviyesini kırdıktan sonra yeni aylık en düşük seviyelere inmeye hazır görünüyor. RSI, nötr orta noktasının altına düşüyor. Alıcılar 2011’in en yüksek seviyesindeki 1920.94 direncin üstesinden gelemediğinden dolayı altın fiyatları önemli bir düzeltme eğilimine girdi. Bununla birlikte, fiyatın henüz 8 Eylül düşük seviyesinin 1906.80 üstünde kapanamaması nedeniyle, fiyatın aylık en yüksek seviyeye 1992.63 seviyesine geri dönme olasılığı ortadan kalktı. Bu nedenle 1.900 seviyesinin altında bir günlük kapanış olduğundan dolayı, muhtemelen Simetrik Üçgen konsolidasyonunun aşağı yönlü kırılmasını doğrulandı ve 200 günlük hareketli ortalama seviyesi 1.750 desteğine doğru altın fiyatlarını ateşleyebilir, ölçülen hareket yöntemine göre altın fiyatları 1.715 seviyesine düşebilir. Mevcut seviyelerden % 11’e kadar altın fiyatları zayıflayabilir.

USDCHF Çok Yıllık Yeni Zirvelere İlerliyor

USDCHF paritesi bu ay ABD Doları’nın yükselmesiyle birlikte şu ana kadar 200 pips üzerinde yükseldi. İsviçre Frangı, ABD doları karşısında beş yıldan fazla bir süredir en güçlü seviyesini gördükten sonra keskin bir düşüş yaşadı. SNB’nin para politikası güncellemesi, toparlanmayı USDCHF artırma potansiyeline sahiptir. Bu ay USDCHF tarafından sahnelenen 225 pip’lik toparlanma, bugün en son para politikası toplantısı yapılacak olan İsviçre Ulusal Bankası yetkilileri tarafından memnuniyetle karşılanan bir gelişme olarak dile getirilebilir. Bu, nispeten zayıf bir İsviçre Frangı’nın, geçen yılın sonundan bu yana USDCHF’deki keskin düşüşü durdurmayı amaçlayan para müdahalesi ile kuvvetli bir şekilde hareket etmesi için merkez bankası üzerindeki bazı baskıları hafifletebilir. Bu nedenle, SNB’nin politikayı sürdürmesi ve hedef faiz oranını % -0.75’te değiştirmemesi muhtemeldir. Teknik görünüme baktığımızda ABD Doları’nın İsviçre Frangı’na karşı son zamanlardaki gücü, USDCHF’yi 50 günlük hareketli ortalamanın rahatça üzerine çıkardı. Bu, son aylarda kaydedilen düşük yüksekler dizisi ile vurgulanan önceki düşüş eğilimini geçersiz kılmış gibi görünüyor. Yılbaşından bugüne kadarki işlem aralığının % 23,6 Fibonacci geri çekilme seviyesini gölgede bırakmak, 0.9200 fiyat seviyesinin olası teknik destek olarak olması nedeniyle, potansiyel olarak 100 günlük hareketli ortalama seviyesi 0.9350’ye kadar parite yükselebilir.

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz