Günlük Bülten 26.08.2021

XAU/USD

Yarın yapılacak Jackson Hole Sempozyumu’na doğru piyasada risk iştahı azaldı. Yatırımcılar kar realizasyonu yaparak riskli optimize ediyor gibi görünmekte. Ons altın tarafında Çarşamba sabahından beri satış baskısı yükseliyor. İlerleyen saatlerde test edilmesi beklenen destekler sırasıyla 1782 – 1777 – 1774 sevilerinde bulunuyor. Günlük grafikte oluşan Akşam Yıldızı mum formasyonu sebebiyle kısa vadeli satış baskısı artabilir. Alış yönlü işlemler tekrar ivme toplanana kadar riskli olarak görülmekte. 1794 direnci kırılana kadar teknik açıdan satıcıların avantajlı konumda olduğu bölgedeyiz. Fed Başkanı Powell, yarın Jackson Hole Sempozyumu’nda konuşma yapacak. Konuşma sonrası piyasa yönünün netleşmesi bekleniyor.


Dirençler: 1792 – 1794 – 1798

Destekler: 1782 – 1777 – 1774

XAG/USD

Gümüş fiyatları 2 gündür seyrettiği yükseliş dalgası sonuna geldi gibi görünüyor. Geçtiğimiz gün test edilen 23.95 direncinden fiyat reddedilerek aşağı yönlü ivmede artış kaydedildi. 23.95 bölgesinde oluşan ikili tepe formasyonu olası bir satış fırsatı oluşturabilir. İlerleyen saatlerde sırasıyla 23.65 desteği yakından takip edilmeli. Bu seviye kırıldığı takdirde formasyon hedefine doğru sırasıyla 23.65 – 23.58 – 23.45 seviyelerinin test edilmesi beklenmekte. Fiyatın 23.80 üzeri 1h mum kapatması işlemi geçersiz kılacaktır.


Dirençler: 23.72 – 23.80 – 23.94

Destekler: 23.65 – 23.58 – 23.45

WTI

Petrolde hafta başından beri kaydedilen yükseliş dalgası yakında geri çekilebilir. Geçtiğimiz gün içinde 68.10 seviyesi 3 kez test edilmesine rağmen kırılamadı. RSI ve MACD indikatörlerinde kaydedilen negatif uyumsuzluklar alıcıların zayıfladığına yönelik sinyaller oluşturmakta. Olası bir geri çekilme dalgası fiyatı 66.95 – 66.36 – 65.95 desteklerine kadar kademeli olarak çekebilir. Dün açıklanan ABD Ham Petrol Stokları verisinin beklentilerden az açıklanması fiyatın yükseliş ivmesini arttırdı. Dolayısıyla orta vadede geri çekilmelerden alış yönlü işlemler risk:kazanç oranı açısından avantajlı görünüyor. Kısa vadede ise açığa satış yönlü işlemler yaklaşan geri çekilme dalgasından kar etmek için uygun gibi görünmekte. 67.80 üzeri 1h mum kapanışı satış fırsatını geçersiz kılacaktır.


Dirençler: 67.75 – 68.00 – 68.50

Destekler: 67.35 – 67.10 – 66.95

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets içerik oluşturucu, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir. Hiçbir şekilde içerik oluşturucu, adı geçen herhangi bir kişi, ticaret platformu veya şirket, bu yazıyı veya ilgili herhangi bir içeriği kullanmanın neden olduğu herhangi bir potansiyel kayıp veya zarardan müteselsilen veya müştereken sorumlu değildir. Bu içeriği kullanan herhangi bir kişi, finansal araçlarla yapılan herhangi bir alım satım işleminin karmaşık bir süreç olduğunu ve riskin kendisine ait olarak gerçekleştirileceğini anlamalıdır.

Bu içerik tamamen eğitim amaçlıdır ve üreticinin kişisel fikirlerini aktarır. İlgili içerik, Türkiye’de ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere odaklı üretilmemiştir ve reklam, promosyon veya tanıtım niteliğinde değildir. Bu yazıdaki hiçbir içerik, hiçbir şekilde yatırım hizmetleri veya ilgili faaliyetlerin halka açık bir teklifi değildir. Herhangi bir platformda hesap açmaya veya finansal araçlardan herhangi birini kullanarak ticari faaliyet gerçekleştirmeye davet niteliğinde kesinlikle değildir.

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.

AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

Android için yatırım uygulaması

IOS için yatırım uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri