AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Günlük Bülten 27.07.2020

07 Mart 2022

GBPUSD Paritesinde Temel Arka Plan Zayıflığa Neden Olabilir

İngiliz Poundu için temel görünüm, yenilenen anlaşma olmaması Brexit’e dair paritenin nispeten kasvetli yolda olmasına neden oluyor. Bu amaçla, önümüzdeki haftalardaki Brexite dair gelişmeler piyasa katılımcıları tarafından yakından izlenmelidir, çünkü herhangi bir ilerleme belirtisi İngiliz Sterlini’ni ana rakiplerine karşı desteklemeye yardımcı olabilir. Tersine, tartışmalar yoğunlaştıkça ilerleme eksikliği, muhtemelen GBPUSD döviz kuru ve bölgesel risk varlıklarının performansını engelliyor. Diger bir risk Pekin, İngiltere’nin Çin’in içişlerine müdahalesini kınadıkça, İngiltere-Çin gerginliğinin artması GBP üzerinde de etkili olabilir. Potansiyel olarak ticaret temelli misilleme önlemlerine tırmanıyor ve muhtemelen İngiliz ekonomisinin toparlanmasını engelliyor.

Teknik açıdan bakıldığında, GBPUSD döviz kuru, Haziran ayının en yüksek seviyesi 1.2810 bir düşüş eğilimli Asılı adam Doji mumu oluştuğu için aşağı doğru kaymaya hazır görünüyor. Ayrıca, fiyat, 2019’un yüksek seviyesi 1.3515 ve Nisan’ın en yüksek seviyesinden 1.2648 yükselen düşüş trendinden çıktıktan sonra potansiyel bir Çift Tepe tersine dönüş formasyonu yapmış olabilir. RSI’nın gelişimi, aşırı alım koşullarına girmeden önce fiyat ve düşüşlerle ayrıldığı için fiyat hareketinde görülen düşüş görünümünü güçlendiriyor. Nisan’ın yükseği 1.2648 altında bir kırılma, yıllık düşüş trendinin kırılmasını geçersiz kılabilir ve potansiyel olarak Temmuz ayının en düşük seviyesi 1.2359’a geri çekilmeye yol açabilir.

EURUSD Mevcut İşlem Bölgesinin Kırılmasını Bekliyor

Coronavirus vaka sayılarındaki küresel artışa rağmen ABD Doları güvenli liman özelliği çalışmıyor. EURUSD grafiği olası bir tersine dönüş görünümü sergiliyor. 13 Temmuz’dan 17 Temmuz’a kadar EURUSD 1.1452’den dört ayın en yüksek seviyesini çıktı ve boğalar azalmış gibi göründü. Nihayetinde, piyasa yeşil bir haftalık mum çubuğunu % 1.1 kazançla kapattı. Yatırımcılar, bir koronavirüs aşısı hakkında olumlu haberlere rağmen daha riskli varlıklara yatırım yaptılar. ABD’de yükselen COVID-19 vakalarına rağmen, piyasa havası iyimser kaldı ve güvenli liman bağlantılı ABD doları zayıfladı.

16 Temmuz’da EURUSD 1.1370’ten toparlanarak yükseliş momentumunun hala bozulmadığını gösterdi. Sonuç olarak, fiyat gecen hafta % 2 arttı ve 1.1508-1.1639 işlem bölgesinin üzerine çıktı. Cuma günü, fiyat yaklaşık iki yıl içinde 1.1656’da en yüksek seviyesine ulaştı. Bununla birlikte, fiyat ve RSI daha yüksek bir seviye oluştururken, ikincisi daha düşük bir yüksek yarattığından ve yükseliş eğiliminin olası bir tersine dönüşüne işaret ettiğine dikkat etmek önemlidir. Mevcut işlem bölgesinin tepesi üzerindeki günlük kapanış, boğaların EURUSD seviyesini aylık 1.1828 direnç seviyesine doğru toplamaya teşvik edebilir. Bölgenin tepe noktası üzerinde kapanmaması, nihayetinde paritenin bölgenin dip seviyesine doğru düşmesine yol açabilir. 1.1570 seviyesinin altında bir kırılma EURUSD’yi işlem bölgesinin dip seviyesi 1.1508’e düşürebilir.1.1661’in kırılması 1.1750’ye doğru bir ralliyi tetikleyebilir.

Euro Güvenli Liman Talebi İle Yükseliyor

Euro, ana rakiplerine karşı kazanımları hızlandırmaya hazırlanıyor olabilir. Genellikle, küresel bir rezerv para olan ABD doları, riskten korunma sırasında güvenli liman talebi artar. Ancak bu sefer dolar EUR karşısında bir yenilgi aldı. Avrupa Birliği’nin son dönemin mali teşvikini onaylama kararı, ortak para birimini güvenli bir liman olarak belirledi. Bu bağlamda önemli risk para birimi olan EURAUD bir Sabah Yıldızı mum formasyonu oluşturduktan sonra Euro Avustralya Doları karşısında yükselmeye çalışabilir. Bu bir yükseliş formasyonudur, ancak fiyatların 50 günlük Basit Hareketli Ortalamayı da aşması gerekecektir. 1.6401 seviyesinin üzerindeki günlük kapanış, Ocak ayı seviyesi olan 1.6590’ı test etmenin yolunu açabilir. Daha düşük bir dönüş, odak noktasını 1.6034 ile 1.6117 arasında değişen temel desteğe düşürebilir.

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz