Günlük Bülten 28.04.2020

28 Nisan 2020

EURJPY Uzun Vadeli Düşüşüne Devam Ediyor.

Euro’nun Zayıf Noktaları Koronavirüs pandemisi On yıllık durgun büyüme ve Büyük Durgunluk ayrıca Euro Bölgesi borç krizinden tam olarak iyileşememesinin ardından, Avrupa Birliği eldeki görevle başa çıkmak için yetersiz donanıma sahip olması ve üye devletleri birbirini başarısızlığa uğraştığından başarısız oldu.Bu durum euro para birimine daha fazla ağırlık kazandırmaktadır.

Teknik görünüme baktığımızda Euro, Japon birimine karşı daha açık bir düşüş gösteriyor. 26 Mart’ta EUR/JPY için başlayan düşüş trendi kanalı devam ediyor.Ayrıca 2018 yılına varan daha uzun vadeli düşüş görünümü EURJPY oranlarında daha fazla olumsuzluk olabileceğini düşündürmektedir.

Paritede geçen hafta hafta yaşanan mütevazı bir yükseliş denemesinden sonra 116.05 destek seviyesine bir kez kırmaya çalışıyor.116.05 seviyesinin altındaki günlük kapanış, 115.50 ve 114.50 seviyelerine doğru daha fazla satış yaşanmasına yol açabilir. Alternatif olarak 116.50 direncinin kırılması 117.00 ve 117.50 seviyelerinin oluşmasına neden olabilir.

S&P 500 Endeksinde Düşüş Halen Masada

Küresel hisse senetleri bu hafta yükseliş yaşamaya devam ediyor ve sosyal mesafe tedbirlerin hafifletilmesini çevreleyen bir iyimserlik dalgası sürüyor, iş hayatına geri dönülmesi ve dünya ekonomisini kademeli olarak yeniden açma süreci borsa endekslerinin yükselişine neden oluyor.

Teknik görünümü incelediğimizde Fiyatlar şimdi yükselişin sınırlarını belirleyen yükselen trend çizgisi desteğini kırdı, bu da bir düzeltmenin gidişatını sürdürdüğünü ve düşüş eğiliminin yeniden devreye girdiğini gösteriyor. SP500 endeksi 2726.50’deki ilk desteğin altında günlük kapanış, 2603-26 fiyat bölgesine tekrar gelebilir. İlk direnç 2854-90 bölgesinde başlıyor.Bununla birlikte, yakın dönemdeki satış baskısını ciddi anlamda etkisiz hale getirmek, muhtemelen 3000 rakamın üzerinde bir günlük kapanış gerektirmektedir.


Altın Fiyatları Düşüş Dalgası Gösteriyor.

Altın, hafta başında USD düşüşüne rağmen değer kaybına devam ediyor.Tüm büyük borsaların daha yükseliş yaşaması nedeniyle risk ortamı olumlu.Tüm büyük Asya, AB ve Amerikan borsalarının daha yüksek yükseliş yaşaması nedeniyle, risk duygusu haftanın başında pozitiftir.Görünüşe göre, daha fazla ülkenin kendi ekonomilerini açma planları var, olumlu ruh halindeki ana faktörlerden biri.

Altın bir kez daha son dalgadan uzaklaştı ve daha düşük bir yüksek dalga gösterdi. Önemli destek seviyesi 1661.18 kırılması daha fazla düşüş momentumuna neden olabilir. Bu 4 saatlik bir grafik olduğundan, gerçekleşmesi birkaç gün sürebilir ve şu anda 55 üstel hareketli ortalama ve 1700 psikolojik seviyesi fiyatı desteklemek için tekrar 1700 bölgesinde kalıcılık sağlaması fiyatın 1739-48 bölgesine gelmesine neden olabilir.