AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Günlük Bülten 28.05.2020

17 Kasım 2021

AUD Avustralya-Çin Gerilimi İle Düşebilir

Ekonomik veriler koronavirüs pandemisinin etkisinin altını çizmeye devam ettiğinden, Avustralya Doları önümüzdeki hafta normalin üzerinde satış baskısı yaşayabilir.  Büyük bir emtia ihracatçısı olarak, duyarlılıktaki değişimler sıklıkla döngüye duyarlı AUD’u etkiler.  Olumsuz bir küresel duruma  ek olarak, ihracata yönelik ülke şu anda en büyük ticaret ortağı olan Çin ile artan gerilim yaşıyor.Avustralya, 30 yıldır durgunluğa girmekten kaçınmayı başardı  hatta 2009 küresel durgunluktan az etkilendi ama bu sefer çok şanslı olmayabilir.  Çin’e bağımlı ekonomiye kısa bir süre önce ABD-Çin ticaret savaşından biraz mühlet verildi, ancak şimdi Pekin ile doğrudan bir ekonomik çatışması olabilir.Bu durum Avustralya’nın ekonomik yavaşlamasını daha da derinleştirebilir ve sonrasında AUD’u etkileyebilir.

Teknik görünüme baktığımızda  EUR/AUD, 1.6590’daki desteğin hemen üzerinde işlem gördüğü için Temmuz 2017 yükseliş trendini yeniden test etmeye yakin.Parite destek seviyesini kıramazsa, ilk direnç seviyesi olan 1.7115’i test edebilir.Bu seviyenin üzerinde 1.7450 seviyesi bulunuyor.EUR/AUD, 1.8856’daki  tepe noktasına ulaşabilmesi için yeniden bu direnç seviyelerini kırması gerekmektedir. Paritede üç yıllık bir artış trendinin dip seviyesi 1.6590,bu seviyenin kırılması paritede trend değişimine neden olabilir.

Parite Ônemli Destek Bölgesinde Yükseliyor 

Büyük küresel ekonomilerin artan çağrıları ile kilitleme kısıtlamalarını hafifletme ve ekonomik döngüyü yeniden canlandırma çabaları ile piyasalar politika yapıcıların çabaları için iyimser bir hal alıyor.  Ayrıca, iyimser ticaret hissine ek olarak, bilim adamlarını pandeminin tedavisini bulma çabaları artıyor bu durum borsalara olana talebi artırıyor.Mevcut borsa görünümü iyimser olsa da piyasa riskleri halen devam etmekte buda nzd gibi riskli para birimlerine negatif eğilim kazandırabilir. 

Teknik görünüme baktığımızda Son 2 aydır  EURNZD  paritesi Şubat  Mart aylarında  hızlı bir yükselişe geçtikten sonra geri çekildi. Fiyat, şimdi bir destek görevi gören uzun vadeli bir bölgenin üstünde düzeltici bir  yapı oluşturdu.Uzun vadeli  görünüm yükselişte ve eğer parite 1.7560-1.7700 bölgesinin üstünde  kalirsa 1.82’ye doğru bir geri dönüş olması muhtemeldir.  Öte yandan, bu destek bölgesinin altında güçlü bir kırılma ve kapanma paritenin 1.7160 seviyesine neden olabilir.

Dax Endeksinde Pozitif Eğilim Sürüyor 

Teknoloji hisselerinin satılması Çarşamba günü Alman borsasına zayıflattı. Bununla birlikte, DAX son dokuz işlem gününün sekizini  artı olarak kapattı.  

Avrupa Komisyonu’nun 250 milyar euroluk kredinin yanı sıra 500 milyar euroluk hibe tutarı ile 750 milyar avroluk bir kurtarma fonu önereceğini kaydetmesinin ardından, ralli riski Avrupa genelinde daha fazla talep kazanıyor.  Bu açıklamanın önemli faydalanıcıları arasında, bu açıklama sonrası eurobond faizleri 200 baz puanın altına gerildi.  İtalya’nın hibelerde 82 milyar Euro ve Avrupa’nın zayıf halkalarından biri için oldukça büyük olan 91 milyar Euro tahsis edildiği bildiriliyor. Ancak risk, bunun bir teklif olması ve 27 AB hükümetinin onayına ihtiyaç duymasıdır.  Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken önemli bir faktör, daha hibe odaklı bir pakete karşı olduklarını belirten Avusturya, Danimarka, Hollanda ve İsveç bu kurtarma paketine olumsuz oy verebilir. 

Teknik görünüme baktığımızda Dax endeksi iyi performans gösterdiğinden, pozitif momentum DAX için  rahatlama belirtileri gösteriyor  Bu nedenle DAX, Mart ayı başından beri endeksi 11592’de% 61.8 fibo seviyesinin üzerine çıkarak kapattı. Bununla birlikte, 12000’e doğru yükseliş için kurtarma paketi ile ilgili olumlu açıklamaların olması gerekir aksi taktirde endeks 11000 seviyesine kayabilir. 

Teknik açıdan, DAX’taki grafik görünümü yükselişini sürdürüyor.Endekste  12106 seviyesine doğru  yükselişler devam edebilir. Olumsuz haber akışı durumunda endeks 11490, 11336 ve 11084 seviyesine düşebilir.

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz