AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Günlük Bülten 4.09.2020

03 Şubat 2022

Tarım Dışı İstihdam Altın Fiyatlarının Yönünü Değiştirebilir!

Altın fiyatları Ağustos ayını bir Doji ile kapattı ve bu durum, geçen ayın ilk haftasında tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükselten boğaları hayal kırıklığına uğrattı. Altın fiyatlarının önemli bir grafik desteği alanına dönmesiyle Eylül ayı şimdiye kadar bir düşüşle başladı. Başkan Powell’ın geçtiğimiz haftaki yorumları görünüşte hem Altının gücünü hem de USD’nin zayıflığını destekleyici nitelikteyken, bu konuların ikisi de o zamandan beri beklemede kaldı. Bugünü Tarım Dışı İstihdam raporu Altın boğaları harekete geçirecek mi? Altın fiyatları, Ağustos ayının ikinci yarısına doğru daralan fiyat hareketi göstermeye devam etti. Altın 1900-1920 arasında devam eden ve en düşük seviyelerde birden fazla destek testi yaptı. Dün bu bölgede başka bir destek testi daha gördü ve şimdiye kadar alıcılar, 11 ve 26 Ağustos’un en düşük seviyelerini birleştirerek bulunabilecek bir yükseliş trend çizgisi projeksiyonundan yardım alarak düşükleri tutmayı başardılar. Konsolidasyon eğilimi Altın fiyatlarında simetrik bir kama oluşumunu göstermektedir. Bu takozun destek tarafı, daha önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak işlev gören 1920 seviyesinden bir yardımla şu anda düşükleri tutmaya yardımcı oluyor. Bu seviyenin altında 1.900 ve 1.857-1.1873 aralığının testinin önünü açabilir.

Petrol Fiyatlarında Aşağı Yönlü Riskler Artıyor!

Petrol fiyatları ikinci gün üst üste geriliyor. Brent fiyatları, dünya piyasalarına olan duyarlılığın ciddi şekilde bozulmasına rağmen oldukça istikrarlı olduğunu kanıtladı. Ancak önümüzdeki günlerde oynaklık artabilir ve aşağı yönlü riskler hakim olabilir. Petrol piyasası katılımcıları, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer bazı ülkelerdeki petrol işleme endüstrisinin durumu hakkında endişelenmeye başlıyor. Benzine olan talep az ya da çok toparlanırken, petrol ürünlerine talep düşük kalıyor ABD benzin talebi Nisan başından bu yana yaklaşık % 70 artarken, diğer ürünlere olan talep yalnızca % 40 arttı. Diğer ülkelerde de benzer bir fazlalık işlenmiş benzin ürünlerinde görülmektedir. Singapur’da, disilite stokları kalorifer yakıtı ve deniz yakıtı dahil Ağustos ayının son haftasında % 11.6 artarak dokuz yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Çin’de rezervlerin yükseldiği Eylül ayı başında petrol ithalatında düşüş var. Tüm bunlar, yakıt talebinin kısıtlanmış dinamikleri ışığında petrol fiyatları için artan risklere işaret ediyor. Böyle bir durumda kısa vadeli fiyat beklentileri temkinli bir şekilde olumsuzdur. Brent bugün 44.00 doların altında fiyatlanıyor. En yakın destek bölgesi varil başına 43-43.5 seviyesidir. 43.00 seviyesinin altında bir kırılma, 40.00-41.00 bölgesine daha fazla hareket etme potansiyeline sahip bir spekülatif satış dalgasını tetikleyebilir.

WTI Yeni Düşükler İçin Hazır!

WTI ham petrolü, 41.10 seviyesinde olan 200 günlük hareketli ortalamanın altında işlem görüyor. Uzun vadeli ortalama Perşembe günü kırıldı satış baskısı artarak 40.22 seviyesine ulaştı ve fiyatlar Cuma günü 41.00 seviyesinin üzerinden tekrar düşüşe geçti. Perşembe günü ham petrol fiyatları, düşük fitilli bir mum oluşturdu ve bu hafta başlarında doğrulanan yükselen trend çizgisinin aşağı yönlü kırıldı. Şimdi odak noktası Cuma gününün kapanışının hangi yönde olacağıdır. Perşembe gününün en düşük seviyesi olan 40.22 seviyesinin altındaki kapanış, düşüş eğilimini arttıracak ve 37.10-38.56 bölgesinde küçük bir destek bulduktan sonra bu seviyenin altında a 34.38-34.80 bölgesine doğru geri dönüş eğilimi artacaktır. Alternatif olarak Perşembe gününün en yüksek seviyesi olan 41.79 seviyesinin üzerinde kapanış, daha yüksek geri dönüşü teyit edecek ve 43.75 seviyesine doğru yükseliş eğilimini arttıracaktır.

S&P 500 Yeni Bir Düşüş Dalgasına Mı Hazırlanıyor?

Çin yeni çip politikasını açıklarken piyasalar yeni jeopolitik riskle mücadele ediyor. Son anket raporları, Biden’ı ortalama 8 puanla önde göstermeye devam ediyor. S&P 500 endeksi, 11 Haziran’dan bu yana en büyük zararı yaşadıktan sonra Haziran ortasındaki yükseliş trendini test ediyor. Başkanlık tartışması, izlenmesi gereken en büyük, kısa vadeli seçim olayı olsa da, ABD ile Çin arasındaki son jeopolitik gelişmeler, yeni bir yönetimin karşı yelken açması gerekeceği başka bir rüzgarın sinyalini veriyor. Teknik görünüme bakacak olursak Perşembe günü rekor seviyeye ulaştıktan sonra, S&P 500 11 Haziran’dan bu yana bir günlük en büyük düşüşünü yaşadı. Endeks şu anda Haziran ortasında oluşan yükseliş trendini yeniden test ediyor. Bu trend çizgisini kırmak, endeksin potansiyel olarak onu agresif, kısa vadeli bir geri çekilme için hazırlayabilir. Satış baskısı, 3391.75’te eski direnişe dönüşen destekte bir destek ile karşılaşabilir.

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz