AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Günlük Bülten 7.07.2020

09 Mart 2022

Petrol Fiyatları Temkinli Fiyatlamasına Devam Ediyor 

Petrol piyasasında bir önceki işlem haftası Cuma günü hafif bir düşüşle sona erdi. Pazartesi kararsız tutumunu sürdürdü. Genel olarak, nispeten sakin bir durum hala gözlenmektedir. Brent petrol fiyatları 40 doların biraz üzerinde kalmaya devam ediyor. Dolar endeksi son zamanlarda  belirgin dinamikler göstermediğinden, para birimi faktörünün dinamikleri üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur. Aynı zamanda, Birleşik Devletler de dahil olmak üzere COVID-19’un yaygınlığının devam etmesine ilişkin haberler yatırımcılar tarafından hala göz ardı edilmektedir. Eğer eğilim kısa vadede kırılmazsa, reaksiyon eksikliği gelecekte daha güçlü bir ertelenmiş negatif reaksiyon riski oluşturur. Daha önceki aylarda petrol için genel olumlu duygu için belirleyici faktör ABD hisse senedi piyasasının daha ileriye doğru büyüme durumuydu. Endekslerdeki pozitif tutum petrol fiyatlarının iyileşmesine katkı sağlayabilir. Ancak önümüzdeki aylarda daha derin bir düzeltme riski hala mümkün. Brent’in 40 dolar seviyesi aşırı olabilir, burada sabit kalması  satış dalgasına neden olacaktır. Özellikle, bu durumda, en yakın teknik seviye olan 36-37.3 dolara kayacaktır. Yukarı tarafta, 43-45 dolar aralığı bir direnç alanı olarak tanımlanabilir. Bu seviyelerin  geçici olarak kırılmasına izin verilebilir, ancak üst seviyelerde uzun vadeli konsolidasyona güvenmek şu aşamada zordur.

Parite Kısa Vadeli Konsolidasyon Eğiliminde

USDCAD, 1.3500 seviyesine yakın önemli bir destek bölgesinden çekildi ve ABD Doları bu haftanın başlangıcında düşüş eğilimi göstermesine rağmen bu gerçekleşti. USDCAD’da, 1.3500 civarında destek bölgesi yeni bir şey değil, çünkü bu, birkaç hafta önce ayın başlarında hızlı bir destek-dönüş direnci göstermesinden sonra devreye girdi. Son birkaç hafta, özellikle parite 1.3675-1.3700 bölgesinden iki farklı direnç seviyesi yakaladı. Şu aşamada soru USDCAD ayılarının paritenin kontrolünü tekrar kazanıp kazanamayacağıdır. USDCAD iki hafta içinde en düşük seviyede işlem görmeye devam ediyor, ancak 1.3500 civarındaki alan ilgili destek olmaya devam ediyor. Daha fazla zarara yol açabilmesi için destek seviyesini kırması gerekiyor. Yine de, teknik resim pariteyi 1.3500 ile 1.3700 arasında bir konsolidasyon aralığında göstermektedir. Parite Haziran ayında bir ayın en düşük seviyesi olan 1.33 seviyesine düştükten sonra 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıktı. Kısa vadeli 1.3500 seviyesi desteklenmeye devam ederse parite 1.3800 seviyesine yükselebilir.

Altın Fiyatlarında Yeni Yükseliş Eğilimi Mümkün Mü ?

Çarşamba günü, Altın yedi buçuk yılın en yüksek seviyesi 1.789’a yükseldi ve ardından bazı boğa momentumu azalmış gibi göründü. Cuma günü, fiyat haftalık mum çubuğunu Doji modeliyle kapattı ve bu noktada piyasa kararsızlığını vurguladı. Geçen hafta, ABD ve başka yerlerdeki koronavirüs vakalarındaki hızlı artışlar nedeniyle hızlı küresel iyileşme şüphesi ile altın toplarlandı. Bununla birlikte, Coronavirus aşı denemeleriyle ilgili olumlu haberler, V şeklindeki iyileşme umutlarını canlandırdı ve ABD’den beklenenden daha güçlü olan iş raporu yatırımcıların risk hissiyatını arttırdı.

Altın şimdi önemli işlem bölgesi olan 1.752 -1.796 bölgesine yükseldi. Bölgenin tepe noktası bir yakınlaşma boğa tereddütünü işaret ediyor ve bu durumda 1.685 dolara düşmesine neden olabilir. Bu seviyenin altına kırılma durumda  fiyat 1.635 dolara düşebilir. Bölgenin tepesinin üzerindeki bir yakınlık daha güçlü bir yükseliş hissini yansıtıyor ve bu da 1.859 dolara doğru bir yükselişe neden olabilir. Kısa vadede 19 Haziran’da, XAUUSD düşüş trendi çizgisinin üzerinde 11 Haziran’ın en yüksek seviyesi 1.744’den yükseldi ve yükseliş fiyat hareketine devam etti. Şu anda, yükseliş trendi çizgisinin üzerindeki fiyat işlemleri 26 Haziran’ın düşüğü 1.747 dolardan kaynaklandı, bu nedenle bu hattın herhangi bir ihlali bir düşüş sinyali üretecektir. Sonuç olarak, 1.803 dolarlık tutamacın üzerinde bir kırılma, 1.824 dolarlık test olasılığını artırabilir. Öte yandan, 1.744 doların altındaki herhangi bir kırılma Altını 1.721 dolara gönderebilir.

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz