AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Günlük bülteni

19 Kasım 2021

Düşüş Hacmi Artmaya Devam Ediyor

ABD başkanı Donald Trump’ın ekonomiyi açacağı söylemi,Amerikan ilaç şirketi Gilead’ın, remdesivir isimli deneysel ilacın Koronavirüs tedavisinde etkili olduğu açıklaması,Kapanma kurallarının esnetilmesi ile madenlerin de geri dönecek olması, buna bağlı olarak fiziki ile spot altın arasındaki makasın kapanma beklentisi, ve Küresel anlamda belirsizliğin yumuşaması altın aktif vadeli kontratlarında kar realizasyonunu tetikleyen nedenler olabilir.Teknik anlamda bakacak olursak Ons altın perşembe günü bir doji mumu yarattı bu yükseliş potansiyelinin tükenmişliğinin bir göstergesi olarak değerlendirilebilir ayrıca onsaltın (XAUUSD) saatlik grafikte düşen bir kanala sıkıştı.Değerli metal aşağı yönlü görünümü devam ediyor ve fiyatlar kısa vadede 1644 dolara düşebilir. Saatlik grafikte düşüş kanalının tepesi olan 1694 geçilemediği sürece yükseliş hacminin sınırlı kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz


EUR/USD daha büyük bir düşüşün eşiğinde olabilir.

Euro bölgesinin büyümesine yönelik endişeler para biriminin yapısını zayıflatabilir. Cuma günü önemli bir teknik seviye olan 1.0897 seviyesi reddetti ve pazartesi asya seansının açılması ile beraber satış hacmi arttı.Yükseliş eğilim çizgisi direnci 1.0897’de bulunuyor ve bu da 10 günlük ortalamayı barındırıyor.Özelikle yatırımcıların dünyanın geri kalanının daha kötü olduğu görüşünde olmaları nedeniyle ABD doları telebi artabilir.CME Group Euro vadeli kontratları cuma gününe kadar ard arda beş işlem günü artmasında sonra pazartesi itibari ile hem hacim hem kontrat seviyelerinin düşmesi EURUSD paritesinde satış hacminin artmasına sebeb olabilir.

Pazartesi günü veri takvimi hafif olduğundan, Euro bölgesinde ve ABD’de piyasa hissiyatı EURUSD paritesinin yönünü belirleyebilir.
EURUSD paritesine teknik anlamda bakacak olursak geçen haftanın en düşük seviyesi olan 1.0810 seviyesinin altında satış hacmi artabilir gün içerisinde 1.0765 ve 1.0743 seviyeleri test edilebilir. Paritede 1.0897 direnç seviyesinin kırılmadığı sürece yükselişler sınırlı kalacaktır.


Petrol Piyasasının Çöküşü (WTİ)

Koronavirüs yayılmasını önlemek için tasarlanmış karantina önlemleri nedeniyle günlük 6,9–9,3 milyon varil talep düşüşü bekliyor olması petrol piyasasında küresel analitik durumunu zora sokmaya devam ediyor.
Cumagünü, Brent vadeli işlemleri varil başına 27-29 $ ‘ın altında kaldı ve 28 $’ ın biraz üzerinde günü tamamladı. Aynı zamanda, WTI için yakın vadeli sözleşmeler hızla azalmaktadır. Son 20 yılda büyük bir fazlalık nedeniyle en düşük seviyelerde olan spot piyasa fiyatlarına yaklaşmaktadır. Aynı zamanda, bir sonraki sözleşmeler önemli ölçüde daha yüksek işlem görüyor ve önümüzdeki ayların ufkunda hızlı bir toparlanma olduğunu gösteriyor. Petrol fiyatları bu hafta düşük seviyelerde kalabilir, çünkü fiziksel piyasa dengesizlikleri ayın sonuna kadar fiyatlar üzerinde baskı oluşturacaktır. Mayıs ayında tekrar varil başına 30 $ üzerinde olacak Brent fiyatlarının kademeli iyileşme başlayabilir.