AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Jerome Powell dolara nasıl yardım etti?

10 Mart 2022

Çarşamba günü piyasada USDJPY çifti karışık dinamikler gösteriyor. Saat 11: 00’a kadar ABD para birimi yen karşısında 107.31’de işlem görüyor. Piyasa katılımcıları, zayıf konsolidasyona rağmen, her zaman doların Japon rakibine karşı aktif yükselmesi ile kesintiye uğrayabileceğine inanıyor.

Doların alıcıları tarafında istatistik aynı kalır. ABD Ticaret Bakanlığı’na göre, Mayıs ayında perakende satışlar, tüm gözlem tarihinin en önemli artışı olan Nisan ayına göre % 17,7 büyüdü. Yalnızca rapora dahil edilen hizmetler kategorisindeki satışlar (restoranlar, barlar ve diğer catering işletmeleri) % 29 arttı, ancak yine de Şubat ayına göre % 41 daha düşüktü. İmalat, madencilik ve kamu hizmetleri dahil olmak üzere sanayi üretimi, Nisan ayında % 12,5 düştükten sonra Mayıs ayında % 1,4 büyüdü. Güçlü raporlar, ikinci çeyreğin ABD ekonomisi için son derece talihsiz olmasına rağmen, daha önce korkulan kadar kötü olmayacağını gösteriyor.

ABD’deki verilerin aksine, Japon istatistikleri hayal kırıklığı yaratmaya devam ediyor. Mayıs ayında ihracat hacmi, Nisan ayında % 21,9 düşüşle % 28,3 azaldı. İthalatın hacmi % -26.2 seviyesinde gerçekleşti. Bu rakam % -12.9 ve bir önceki ayın değeri % -7.1 idi. Mayıs ayındaki ticaret dengesi de beklenenden çok daha kötü oldu ve bir ay önce -560.0 milyar karşısında -833.4 milyar yen oldu.

Amerikan para biriminin büyümesinde potansiyel bir faktör, dün ABD Federal Rezervi Jerome Powell’ın başkanının yaptığı konuşmadır. Kongreye rapor sunan Powell, Amerikan ekonomisinin dibe ulaşmış olabileceğini ve son makroekonomik yayınların da gösterdiği gibi nispeten sürdürülebilir toparlanmanın yolunda olduğunu belirtti. Ayrıca Powell’a göre, Fed’in büyüyen bilançosu enflasyon ya da finansal istikrara yönelik bir tehdit değildir. Powell’ın en son yorumu, ekonominin likidite ile pompalamaya devam etmesiyle dolar çökmesini bekleyenleri yönlendirdi.

USDJPY BuyLimit 107.20 TP 109.20 SL 106.70

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz