Nasdaq100’ün Nasdaq Büyümesi için herhangi bir katalizör bulunmuyor

10 Mart 2020

ABD borsası, tüm küresel borsalar için kara bir gün haline gelen Pazartesi günü yaşanan ezici bir çöküşün ardından Salı günü işlem seansında toparlanıyor. Nasdaq100 saat 16:00’de yaklaşık %4.5 ekleyerek 8222 puan üzerinden işlem görüyor.

Piyasa katılımcıları, bordro vergisini düşürme olasılığı da dahil olmak üzere, koronavirüs enfeksiyonundan kaynaklanan ekonomik zararı azaltmak için Kongre önlemleriyle görüşme sözü veren ABD Başkanı Donald Trump’ın yorumları konusunda iyimser davrandılar. Piyasa duyarlılığındaki bir miktar iyileşme de ABD tahvillerindeki getirinin artmasıyla teyit edilmektedir. 10 yıllık ABD devlet tahvillerinin getirisi bugün% 0.651’e yükseldi. Pazartesi günü, savunma varlıklarına olan talebin artmasıyla, %0.339’luk tarihi bir düşük seviyeye ulaştı.

Petrol geri kazanımı, WSJ’nin eski Suudi Arap Enerji Bakanı Khaled Al-Faleh’in üretim büyümesini iptal etmek ve OPEC + petrol üretiminin toplu olarak azaltılmasına devam etmek amacıyla Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak ile görüşmelerde bulunduğunu bildiren Amerikan borsalarının olumlu dinamiklerine de katkıda bulunuyor. Yerel toparlanmaya rağmen uyanıklığınızı kaybetmemenizi öneririz. Görünüşe göre Suudi Arabistan sadece mümkün olduğunca fazla petrol üretmeyi değil, aynı zamanda arz fazlasını artırmak için stratejik rezervleri serbest bırakmayı planlıyor. Başka bir deyişle, petrol piyasası büyük olasılıkla henüz ilk olumsuz haberle devam edebilecek düşüş potansiyelini tüketmedi.

Nasdaq100 endeksinin satıcıları tarafında da dünya çapında yayılmaya devam eden viral bir enfeksiyon devam etmektedir. Küresel ticaretin sınırlanmasına yol açan bu virüs nedeniyle daha katı tedbirler alınmaktadır. Hastalığın teyit edilen vaka sayısı 110.000’i aştı ve ölüm sayısı 3.800’ü buldu.Salgın ABD ve İtalya’nın yeni bölgelerine yayıldı, yaklaşık 17 milyon insan karantinada. New York dahil en az sekiz ABD eyaleti olağanüstü hal ilan etti. Yukarıdakilere dayanarak, Nasdaq100’deki “kısa” pozisyonlar için önceliğin korunmasını öneririz.

Nasdaq100 SellStop 8100 TP 7800 SL 8190