Orta Doğu çatışmadan nasıl para kazanılır?

06 Ocak 2020

Pazartesi piyasada Brent ham petrol, toparlanma dinamiklerini koruyor. Mayıs 2019’dan bu yana ilk kez, teklifler Orta Doğu’daki jeopolitik gerginliğin artması zemininde varil başına 70 doların üzerinde bir taban kazanmayı başardı.
Geçen Cuma günü ABD, İslam Devrim Muhafızları Kolordusu’nun özel kuvvetlerinin komutanı Kassem Sulejmani’yi yurtdışında özel operasyonlar yürütmek üzere öldüren Bağdat havaalanına füze saldırısı başlattı. Ayrıca Şii milis Ebu Mehdi el-Muhandis başkan yardımcısını öldürdü. Son 48 saatte yaşanan gerginlik, İran’ın yüksek lideri Ali Khamenei’nin ABD için “sert bir intikam” sözü vermesi nedeniyle arttı. ABD Başkanı Donald Trump da İran’ın ABD’ye misilleme yapması durumunda Pazar günü güç kullanmakla tehdit etti. Benzer bir haber arka planı, Orta Doğu’nun kilit petrol üreten bölgelerinden kaynaklanan petrol arzındaki olası kesintilerle ilgili endişeleri piyasaya geri döndürdü. Açık bir askeri çatışma söz konusu olduğunda, arz sorununun kaçınılmaz olarak hidrokarbon pazarında daha büyük bir yükseliş mitingine yol açacağını belirtmek gerekir.
Fiyatlara verilen destek, ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasının ilk aşamasının imzalanması ve ABD’deki ham petrol stoklarının azalması beklentilerini de sürdürüyor. ABD Enerji Bilgi İdaresi’ne göre, 27 Aralık tarihinde sona eren haftada petrol rezervleri son 6 ayda rekor bir düşüşle 11.4 milyon varil düştü.Bunu göz önünde bulundurarak, Brent ham petrol varil başına 75 dolarlık bölgeye taşınma potansiyelini korumaktadır.

Brent BuyLimit 69.50 TP 74.50 SL 68.70