AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol alınır mı?

07 Şubat 2022

Petrol karışık dinamikleri göstermeye devam ediyor. Brent ham petrolünün alıcıları fiyatları 46.50 doların üzerine çekme girişiminde bulundular, ancak girişim satıcılarda kaldı. Günün kapanışında fiyat 45.58 dolara geriledi.

Gün içi petrol fiyatları, Çin’den gelen verilerle desteklendi. İmalat dışı sektörde Ağustos ayında ticari faaliyet endeksi Temmuz’daki 54.2’den 55.2’ye yükseldi. Ağustos ayın verileri, art arda altıncı ay yükselmeye devam ediyor. Zayıflayan dolar, petrol alıcılarını da destekledi. Özellikle, DXY dolar endeksi % 0,5’in üzerinde düşüş gösterdi. Zayıf bir doların, diğer para birimlerindeki alıcılar için onları daha ucuz hale getirdiği için emtia fiyatlarını destekleme eğiliminde olduğunu hatırlayın.

Günün kapanışına yaklaştıkça, ABD hisse senedi piyasasında fiyatların düşmesi ve ABD petrol üretimindeki artış nedeniyle yatırımcılar arasında artan risk isteksizliği nedeniyle piyasa duyarlılığı kötüleşti. Aylık ÇED raporuna göre, ABD’deki petrol üretimi Haziran ayında Mayıs ayına göre % 4.2 artarak günde 10.4 milyon varile ulaştı. Üretimdeki artış, şeyl endüstrisinin karantina önlemlerinin kaldırılmasına tepkisi anlamına gelebileceğinden düşüş faktörüdür. Aynı zamanda, aylık ÇED raporunda belirtilen Haziran ayı üretim seviyesi, geçen yılki ortalama üretim olan günde 11 milyon varilin altında. Yatırımcılar ayrıca, Laura Kasırgasının etkisinin, açık deniz petrol üretiminin toparlanmaya başlaması ve bazı rafinerilerin ABD ham petrol stoklarını artırabilecek kasırga nedeniyle hala kapanması nedeniyle başlayabileceğinden endişe ediyorlar. Kasırga, Citgo’nun Charles Gölü’ndeki günde 418 bin varili de dahil olmak üzere birkaç rafineriye ciddi şekilde zarar verdi ve şimdi onarım için kapalı.

Çarşamba günü saat 17: 30’da yayınlanacak olan ABD petrol rezervlerindeki değişikliklere ilişkin veriler, petrolün diğer dinamiklerini etkileyebilir. Stoklardaki bir başka düşüş, fiyatların tekrar yükselmesi için yeterli olacak ve Mart ayının en yüksek seviyesi olan 46,52 $’ı güncellemeye çalışacak.

Brent BuyLimit $ 44.95 TP $ 46.60 SL $ 44.50

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz