AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol: düşüş devam edebilir!

10 Mart 2022

Petrol Pazartesi günü negatif bölgede piyasayı kapattı. Gün boyunca Brent ham petrolü varil başına %5.5 düşerek 40.73 $ ‘a düştü. OPEC ve diğer önde gelen petrol üreticileri Cumartesi günü petrol üretimi üzerindeki kısıtlamaların süresini uzatmayı kabul ettiler ancak petrol baskı altında kaldı. Özellikle OPEC + ülkeleri, petrol üretimini bir ay daha azaltmak için anlaşmayı uzatmayı kabul ettiler. Ayrıca Mayıs ve Haziran aylarında sözleşmeyi %100 yerine getirmeyen ülkeler (Irak, Nijerya, Kazakistan) Temmuz-Eylül aylarında üretimi daha da azaltma sözü verdiler. Trader’ların bu arka plana uygun tepkisinin olmaması, üretimi azaltma anlaşmaların tam olarak yerine getirileceği konusundaki şüphelerinden kaynaklanabilir. Üretim kotalarına uyulmaması, tüm işlemin etkinliğini önemli ölçüde azaltacaktır.

Suudi Arabistan’ın enerji bakanı Prens Abdulaziz bin Salman Pazartesi günü “üretimi Haziran ayından bu yana günde 1,18 milyon varil daha gönüllü olarak kesmeyi vaat eden Basra Körfezi ülkeleri bu kesintiyi bu aydan daha fazla uzatmayı planlamıyor” diye açıklama yaptı. Bu da petrol fiyatlarının düşmesine neden olabilir.

Kartelin siyah altın piyasasını yeniden dengeleme çabaları, Meksika’nın beş aylık kesinti sonrasında Libya’nın en büyük petrol sahası Sharara’da üretim kesintilerini ve petrol üretimine yeniden başlamayı reddetmesiyle tehdit ediliyor. Meksika ve Libya birlikte piyasadaki petrol üretimi günde 400 bin varil artırabilir. Goldman Sachs analistlerinin tahminlerine göre OPEC + üretim kesintileri ile ilgili en son haberler kotasyonlarda tamamen dikkate alınmış ve önümüzdeki haftalarda petrol fiyatları düşebilir. UBS analistleri de Brent’te varil başına 35 dolara düşeceğini tahmin ediyorlar.

Brent SellStop 40.60 TP 38.20 SL 41.20

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz