AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol: Düşüş olasılığı daha yüksek

10 Mart 2022

Petrol piyasası büyümeye devam ediyor Pazartesi günü yapılan ticaret seansının ardından Brent ham petrolü% 2.8 oranında toparlanarak günü varil başına 38.51 $ ‘dan kapattı. Fiyat artışına yönelik talebin desteklenmesi, karantina tedbirlerinin azaltılması ve dünyanın önemli petrol üreten bölgelerinin üretiminin azaltılması ile desteklenmektedir.

Önümüzdeki Perşembe günü, OPEC ve Rusya da dahil olmak üzere tüm müttefikleri bir video konferans düzenlemeyi planlıyorlar. Bu toplantıda, önceki anlaşmaların uzatılması tartışılacak. Suudi Arabistan, Ağustos ayına kadar OPEC+ altında üretimi azaltmak için bir anlaşma ertelenmesini istiyor, ancak son fiyat artışı ve talepte kademeli bir toparlanma, anlaşmayı uzatmaya hazır olmayanlar için karşı bir argüman olabilir Geçen hafta sonunda, Haziran ayından sonra petrol üretimini sınırlamak istemediğini belirten Rusya hakkında benzer şüpheler mevcut. Mevcut OPEC + sözleşmesinin etkililiğinin de sorular getireceğini belirtmek gerekir. OPEC + ülkelerinin Nisan ayında petrol arzını günde 9,7 milyon varil rekor düşürmeyi kabul ettiğini hatırlayın. Anlaşma 1 Mayıs ‘ta yürürlüğe girdi ve 2 ay boyunca tasarlandı. Anlaşmaya göre OPEC, üretimin Ekim 2018 seviyesine kıyasla günde 6.084 milyon varil azaltması gerekti, ancak geçen ayki gerçek düşüş günde sadece 4,48 milyon varil oldu.
Nisan ayında günde 11,7 milyon varil üretim yapan Suudi Arabistan’ın üretimde en fazla düşüş oldu. Irak ve Nijerya Mayıs ayında işlem şartlarının toplam % 74 olarak anlaşmayı en az yerine getirdi.

Piyasa katılımcıları, Pekin ve Washington arasındaki ilişkilerin temel arka planındaki belirgin bozulmayı görmezden gelmeye devam ediyor. Bloomberg News, geçen Çinli yetkililerin soya fasulyesi de dahil olmak üzere ABD’den belirli türdeki tarım ürünlerinin ithalatını geçici olarak durdurmayı emrettiğini bildirdi. Böyle bir hareket, iki ülke arasında halihazırda var olan ilişkileri ağırlaştırmakla tehdit ediyor ve mevcut ve potansiyel yeni ticaret anlaşmalarını sorgulamaya çağırıyor. ABD’nin karşı önlemlerinin ticaret anlaşmasının birinci aşamasının anlaşmalarıyla da ilgili olması durumunda, ülkeler arasındaki ticaret savaşı aynı güçle devam edecektir

Brent SellLimit 39.00 TP 35.10, SL 39.70

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsinize