AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol: düşüş potansiyeli henüz tükenmedi!

10 Mart 2022

Perşembe günü Brent ham petrolü% 8 artarak günü varil başına 26.63 $’dan kapattı. Teklifler, dünyanın bazı bölgelerindeki karantina önlemlerinin hafifletilmesi ve uzmanların tahmin ettiği kadar büyümeyen ABD petrol rezervlerindeki değişikliklere ilişkin verilerle desteklendi. ABD Enerji Bilgi İdaresi (ÇED) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, petrol stoklarının haftada 9 milyon varil arttığını söyledi. Büyüme üst üste 14. haftada kaydedildi. Ortalama olarak, S&P Global Platts analistlerinin yaptığı bir araştırmaya göre, uzmanlar rezervlerde 9,8 milyonluk bir artış bekliyorlardı, ABD Enerji Bakanlığı’ndan resmi istatistiklerin yayınlanmasından bir gün önce, Amerikan Petrol Enstitüsü (API) yaklaşık 10 milyon varil rezervinde bir artış bildirdi. ÇED raporu ayrıca Cushing terminalindeki (WTI için tedarik merkezi) petrol rezervlerinin geçen hafta yaklaşık 3,7 milyon varil artarak 53,4 milyon varile yükseldiğini gösteriyor.

Fiyat artışı faktörü aynı zamanda bugün 1 Mayıs 2020’de yürürlüğe giren anlaşma OPEC ++ ülkeleri tarafından petrol arzında azalma başlaması beklentisiydi. Buna rağmen, Cuma günü Asya’daki seansta petrol fiyatı düşüyor ve bu, daha önce iki ay boyunca üretimi günde 9.7 milyon varil azaltmayı kabul eden kilit petrol ihracatçılarının çabalarının etkinliğinde trader’ların şüphelerini doğruladı.

Önümüzdeki günlerde petrol piyasasındaki oynaklığın, özellikle en yakın vadeli işlem yatırımcılarının kitlesel satışlarının ve daha sonra sona eren sözleşmelerin satın alınmasının arka planında artmaya devam edeceğini belirtmek gerekir. WTI petrolünün Mayıs vadeli işlemlerinin daha önce negatif bölgeye gitmesi ve aynı zamanda arz arzının devam etmesi nedeniyle, birçok yatırımcının artık en yakın sözleşmeleri korumak istemediğini hatırlayın. Birkaç ay sonra teslimat için sözleşmeler seçerler, bunun sonucunda daha erken tarihli vadeli işlemlerde işlem hacmi azalır ve fiyatlar önemli dalgalanmalara maruz kalır. Haziran vadeli işlemlerinin sona ermesi 20 Mayıs’ta gerçekleşecek. O zamana kadar, petrol depolama için mevcut kapasitedeki azalmanın arka planına karşı rezervlerdeki bir artış, ticarete konu olan sözleşmelere ve sitelere bakılmaksızın başka bir hidrokarbon satış dalgasına neden olabilir.

Brent SellStop 26,20 TP 21,50 SL 26,90

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsiniz.