AMarkets Uygulaması

AMarkets Uygulaması

En iyi ticaret uygulaması

uygulamanın derecelendirmeleri

Petrol düşüşü devam edecek mi?

10 Mart 2022

Brent ham petrolü Perşembe günü büyüme ile tamamladı ve varil başına 36 dolara ulaştı. Günlük büyüme % 3.8 olarak gerçekleşti.

Petrol alıcıları, Rusya’nın OPEC + ittifakı içindeki üretimi azaltmak için anlaşmaya katılımlarını genişletme gereği hakkındaki şüphelerine rağmen, yükselişi sürdürmeyi başardı. OPEC + sözleşmesinin 1 Mayıs’ta yürürlüğe girdiğini ve üretimde Mayıs – Haziran döneminde günde 9,7 milyon varil azalma olduğunu hatırlayın. Anlaşmalara göre, Rusya ve Suudi Arabistan petrol üretimini eşit paylarla azaltacak.Anlaşmalar iki yıl boyunca geçerli olacak, ancak Temmuz’dan Aralık 2020’ye kadar, 7,7 milyon zaten ittifak altına düştü ve Ocak 2021’den Nisan 2022 sonuna kadar – günde 5,8 milyon varil seviyesine düşürülecek.Dolayısıyla, yeni enerji birliginin ana üyelerinden Rusya’nın katılımı olmadan OPEC’in üretimi azaltma yeteneği önemli ölçüde sınırlı kalır.

Petrol fiyatları, ABD petrol rezervlerindeki artışa rağmen bile yükseldi ki bu genellikle fiyatlar için olumsuz bir faktördür. Enerji Bilgi İdaresi verilerine göre, ABD ham stokları geçtiğimiz hafta 7.9 milyon varil artarken, Ekonomistler 1.6 milyon varil azalmasını bekliyorlardı. Muhtemelen, yatırımcılar daha çok Backer huges sondaj kule sayısındanki üçüncü art arda azalmaya odaklandılar. Özellikle Wti ham petrol stoklar 3.4 milyon varil azalarak 53 milyon varile düştü, ki bu 76 milyon varil kapasitesinin altında.

Perşembe günü toparlanma dinamiklerine rağmen, bugün girişim yine satıcılara geçti. Washington ve Pekin arasında artan gerilim korkusu nedeniyle petrol baskı altına girdi. Bugün saat 21: 00’de, Trump, ABD’nin Hong Kong’daki ulusal güvenlik yasasıyla ilgili olarak, bölgenin özerkliğini ve bağımsızlığını baltalayan bir gün önce kabul edilen misilleme önlemlerinin açıklanacağı bir basın toplantısı yapacak. Trump’ın yeni ekonomik yaptırımları duyurması durumunda, petrolün küresel ekonomik büyüme beklentilerinin kötüleşmesi ile baskı altında kalabilir.

Brent SellStop 35.30 TP 31.60 SL 35.90

Analitik incelemeler ve onlar hakkındaki yorumlar yazarların kişisel görüşlerini yansıtır ve yatırım önerisi kapsamında değildir. AMarkets, inceleme materyallerinin kullanılması durumunda olası kayıplardan sorumlu değildir

Sosyal medyalarımızı takip edin:

Analiz bölümünde, diğer varlıkların ve döviz paritelerinin güncel analizlerini de bulabilirsinize